Do lokality za bývalý havířovský Důl Dukla sváží firma Gemec Union popílek až z dalekého Olomoucka. Při vykládce dochází k víření prachu, což má negativní dopad na ovzduší, které je nejhorší v České republice. Členové sdružení Občané proti spalovně podali na úřady několik podnětů, ale zatím neuspěli, když narazili na díry v zákonech.
„Česká inspekce životního prostředí nezjistila nic. Ani nemohla, jelikož se nejedná o stacionární zdroj znečištění. A jen ty mohou kontrolovat,“ vysvětlil za aktivisty první zádrhel Jan Nezhyba.
On a jeho kolegové upozorňovali na to, že zde firma například dělá jinou činnost, než uvádí. Ale ani s tímto tvrzením zatím nepochodili.
„Výroba stavební směsi z popílku jim zde nebyla povolena, ale očividně se zde vyrábí a nikomu to asi nevadí, jelikož je vše zastřešeno fintou s hotovým výrobkem, který je certifikovaný,“ uvedl Nezhyba.
Podle něj jde jednoznačně o díru v zákoně o odpadech. Když má totiž někdo pro svůj odpad využití, tak už nespadá do kategorie odpadu, ale do kategorie výrobků. „Na výrobek se poté zhotoví jednoduchý certifikát a zákon je dodržený,“ upozornil na závažnost problému Nezhyba.
Aktivisté ale neházejí flintu do žita a jsou přesvědčení, že jde proti tomuto nešvaru určitě úspěšně bojovat.
„Stačí, když se udělá místní šetření a věci se konečně nazvou správným jménem. Budeme v tomto apelovat na všech úrovních. Nejen na městě, ale také na kraji,“ dodal Nezhyba.
Přestože ekologové už v zimě požádali o zásah i havířovský magistrát, výsledek ještě nemají. „Čekali jsme na výsledky z České inspekce životního prostředí. Nyní jsou pracovníci našeho odboru připravení na kontrolu, takže šetření by mělo brzy začít,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.