Takový začátek života v novém domě si manželé Šormovi nepředstavovali ani ve snu. Sotva se z orlovského sídliště přestěhovali do krásného domku v Doubravě, který si postavili, přišla studená sprcha.

Minulý týden se dozvěděli, že pokud OKD začne těžit uhlí pod nedalekou orlovskou částí Výhoda, vlivy by se mohly projevit i v místě, kde Šormovi bydlí. Sotva tři týdny.

Základy jejich domu jsou sice zpevněny silnou železobetonovou deskou, ale přesto nejsou jeho majitelé klidní.

„Je to pro nás šok. Na té schůzce se zástupci OKD na radnici jsme sice nebyli, ale všechno jsme se dozvěděli od sousedů. Prý by se tady mohly projevit vlivy těžby. Někteří místní dokonce mluví o tom, že budou až metrové poklesy. Tak nevím," řekla Deníku Pavlína Šormová.

Nemyslí si, že by dům nemohl určité pohyby země vydržet, ale bojí se, že začnou praskat stěny, komín a budou další problémy. „Pokud by to tak bylo, necháme se vykoupit a budeme stavět znovu," říká mladá žena.

Nechtějí přijít o nové domy

Ve stejné situaci jsou majitelé dalších dvaadvaceti novotou zářících rodinných domů. Ty na pozemcích, kterým se v Doubravě říká U Starostky, vyrostly v posledních třech letech právě proto, aby se obec nevylidňovala, když asi před deseti lety padla za oběť těžbě doubravská část Kozinec. O možném ohrožení svých nemovitostí se místní dozvěděli minulou středu jen čistě náhodou.

„Byla to čistě náhoda, že nás jistý zastupitel nabádal, abychom přišli na zastupitelstvo, kde zástupci OKD řekli, že se v této oblasti očekávají poklesy až jeden metr. Byl to pro nás šok," říká rozhořčeně Pavel Spurný.

Proto společně s manželkou Kateřinou obešli sousedy s letáky, v nichž je informovali o tom, že OKD hodlá zlikvidovat jejich domy.

Doubravští považují záměr společnosti OKD těžbu pod obcí co nejdéle zatajit za ryze účelový. Na povrch se informace ústně dostala pouhé čtyři dny před vypršením lhůty, do které mohli účastníci řízení zaslat své připomínky k těžbě na ministerstvo životního prostředí. Do té doby se ji dalo vyčíst pouze z úřední desky.

Lidé se chtějí bránit

Podobně jako v Karviné-Starém Městě se i v Doubravě stala informace o záměrech těžařů tématem číslo 1. Vznikla dokonce facebooková stránka Občané Doubravy, na které lidé o tématu diskutují, jsou tam k nahlédnutí poklesové mapy a další dokumenty.

Podle jednoho z obyvatel inkriminované části Doubravy vládne mezi lidmi nejistota.

„Ty baráky sice mají zesílené základové desky, ale kdoví, co bude, jak se vlivy projeví. Metrový pokles není až tak zanedbatelný," tvrdí muž, který si však nepřál zveřejnit své jméno.

„Když se tam kupovaly pozemky a stavěly baráky, OKD všechny ujišťovalo, že žádné poklesy v tomto místě už nebudou a najednou je všechno jinak. Oni nás úředně nazývají dotčenými, ale my jsme přímo ohroženi těžbou!" tvrdí rozhořčeně muž.

„Vlivy totiž půjdou nejen od Výhody, ale také z ohradníku dolu Doubrava, který havíři právě dotěžují," říká muž.

Zástupci OKD nicméně říkají, že v Doubravě budou vlivy případné těžby na Výhodě pouze okrajové.

„Přesný dopad na jednotlivé stavby bude možné stanovit až po schválení konkrétní varianty našeho záměru. Zatím jsme proto informovali pouze zastupitele obce s tím, že s obyvateli a majiteli nemovitostí budeme jednat až ve chvíli, kdy budeme mít přesnější údaje," sdělil mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Emoce se snaží zklidnit také starostka Doubravy Květuše Szyroká.

„Podle mých informací by se vlivy v této lokalitě měly pohybovat mezi deseti až 20 centimetry. To přece ty baráky musí vydržet. Myslím, že to nebude tak horké, jak si někteří lidé myslí" říká Květuše Szyroká.