V internetovém hlasování, které vyhlásila Regionální rada Moravskoslezsko, o tom rozhodli sami čtenáři. Těch hlasovalo víc než osm tisíc a karvinské knihovně dali 1771 hlasů, čímž ji „posadili" do čela patnáctimístného pořadí projektů.

„Ocenění nás samozřejmě velice těší. Signalizuje, že je o knihovnu zájem. A to nejen na internetu. Od listopadového otevření se u nás zaregistrovalo přes šest set nových čtenářů," říká spokojeně ředitelka karvinské knihovny Halina Molinová.

Podle ní pak úspěch zaměstnance motivuje k dalšímu zkvalitnění služeb. Už teď se proto snaží o další projekt, který má zjednodušit pohyb vozíčkářům.

„Chceme v knihovně speciální ližiny, pomocí kterých by vozíčkáři překonali schody v literárním salonu. Zaměřujeme se však taky na slabozraké a nevidomé, před budovou pro ně chceme zřídit orientační majáček," uvedla Halina Molinová.

Regionální knihovna Karviná.

Knihovna byla otevřena veřejnosti loni 11. listopadu. Její oprava trvala dva roky a přišla na 103 miliony korun.

Nová knihovna je unikátní minimálně v rámci okresu. Už to není jen půjčovna knih, ale návštěvníci mohou zavítat do literárního salonu nebo letní čítárny. K dispozici je také digitalizovaný promítací sál.

Že je jak budova, tak zázemí knihovny na vysoké úrovni, o tom svědčí i dvě ocenění, kterými se za necelý rok fungování může pyšnit. V roce 2010 se stala Stavbou roku Moravskoslezského kraje, o rok později obdržela cenu Ministerstva kultury jako Knihovna roku.

„Těší nás zájem lidí, kteří se do hlasování zapojili. Loni, kdy jsme soutěž vyhlásili poprvé, hlasovalo o něco více lidí než letos, hlasování však tento rok bylo o dva týdny kratší. Proto můžeme letošní ročník hodnotit jako úspěšný," řekl vedoucí odboru marketingu Regionální rady Moravskoslezsko Michal Sobek.

Zkrátka nepřišli ani ti, kteří se do hlasování zapojili. Na vylosované šťastlivce čekají ceny partnerů akce. Výherce, podrobné výsledky hlasování a informace o všech projektech najdete na webových stránkách soutěže www.nejkacka.eu.

Jan Olšar