Několikamilionové dluhy navíc každoročně neustále narůstají. Radnice se snaží pohledávky od lidí vymáhat, neplatičům tak může hrozit obstavení účtu nebo i exekuce.

Jen v Karviné dluží lidé za svoz odpadu za posledních deset let 24 milionů korun.

Ročně dluh roste o 200 tisíc. Magistrát nyní od občanů každý rok vybírá pětisetkorunový poplatek. „Poplatky vybíráme od roku 2002. Zpočátku byly menší, takže za celou dobu by nám notorický neplatič mohl dlužit maximálně 4795 korun. Částku však můžeme navýšit i na dvojnásobek, dlužník navíc uhradí i exekuci," vysvětlila mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Nejčastějšími neplatiči jsou lidé bez příjmu, důchodci nebo ti, kteří se stanou závislými na sociálních dávkách. „Vymahatelnost u těchto lidí je obtížná, lidem na podpoře nemůžeme nařídit exekuce z dávek," doplnila Swiderová.

Mluvčí Havířova Eva Wojnarová pak dodává, že někteří dlužníci mohou být nenalezitelní, protože se z města už dávno odstěhovali. V databázi však zůstanou. „Ke konci minulého roku jsme v Havířově evidovali 14 714 dlužníků za odpad, celkové dluhy jsou 25,5 milionu korun," sdělila Wojnarová.

Že města peníze od neplatičů uvidí, není vůbec jisté. Po dvaceti letech se totiž poplatek stává nevymahatelným. Přitlačit na lidi, aby s placením neotáleli, se proto snaží i v Českém Těšíně. „Se zřízením vymahačského oddělení a urychlením soudních exekucí se platební disciplína zvýšila. Lidé už vědí, že jim umíme stáhnout peníze z účtu nebo z výplaty," upozornila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková. I tam jim však v kase od neplatičů chybí přes šest milionů.

Dlužníci ale trápí i menší obce. Starosta Petrovic u Karviné Marian Lebiedzik přiznává, že za poslední dobu se dluhy zvyšují a jdou do statisíců. „Chceme se proto domluvit na splátkových kalendářích s lidmi, kteří nám neplatí. Když se nedohodneme, může dojít i k exekuci," připustil Lebiedzik.

Jan Olšar