Pokud nepočítáme Bohumín, kde letní areál prošel už před několika lety rekonstrukcí, tak v Karviné, Havířově i Orlové se pracuje na tom, aby areály, kde se nejen promítají filmy, ale konají se tam také hudební či jiné kulturní akce, vypadaly k světu.

Orlovští se chtějí do „kosmetických" úprav 45 let starého areálu pustit ještě letos. Hlavním důvodem je podle Izabely Kapiasové, ředitelky Domu kultury města Orlová (DKMO), který areál spravuje, dezolátní stav objektu, ve kterém se v zimních měsících kvůli zastaralé elektroinstalacie navíc ani netopí, takže prostory zůstávají nevyužité a rychle chátrají.

„Máme objekt pouze ve výpůjčce, a proto se nemůžeme pouštět do větších a složitějších rekonstrukcí typu nová elektroinstalace, fasáda, střecha, zázemí pro účinkující a pro personál, a další potřebné opravy. Spoléháme na to, že se nám podaří získat prostředky z grantového programu Nadace OKD a budeme se moci pustit alespoň do částečných oprav a úprav," vysvětlila Izabela Kapiasová.

Pokud DKMO peníze získá, plánuje v prvé řadě zprovoznění bufetu, na kterém se již pracuje. „Chceme také koupit nové lavice, abychom mohli zachovat kapacitu 1000 míst k sezení. Nové lavice se budou instalovat bezprostředně před akcí a po akci se sklidí," naznačila ředitelka DKMO.

Generální rekonstrukci plánuje město, coby vlastník areálu, na příští rok. „Uvědomujeme si, že areál je zanedbaný, a proto bychom chtěli zrekonstruovat jeviště i promítací kabiny s VIP místností. Jednáme už s případnými sponzory, mimo jiné s OKD, které tam pořádá například hornické slavnosti. Věříme, že se nám podaří příští rok tento projekt rozjet," říká orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek. Podle něj se plánuje i zastřešení části jeviště.

Po rekonstrukci by se mělo v areálu letního kina nacházet dětské hřiště s pískovištěm, volně přístupné griloviště, hřiště na míčové hry a badminton a promítací plátno. Konat by se tam měly koncerty, jazzové sešlosti, divadelní a loutková představení v plenéru, diskuze, promítání koncertů i sportovních událostí, diskotéky pro děti a samozřejmě celoměstské akce. „Uvažuje se také o digitálním promítání," dodala Izabela Kapiasová.
Oficiální otevření zrekonstruovaného areálu by mělo proběhnout v rámci Slavností piva a gulášů, které se budou konat 3. týden v červenci.

Střecha nad areálem nebude

V Karviné se s opravami letního kina počítalo již před rokem 2010. Nakonec se ale projekt musel zrušit. „Ta maximalistická varianta počítala s nějakými 110 až 120 miliony korun. Vzhledem k tomu, že jsme nesehnali dotace, tak by to byl velký nápor na rozpočet města," uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Podle ředitelky Městského domu kultury Karviná Olgy Humplíkové je několik variant, jak pokračovat v modernizaci letního kina. Za nejrozumnější variantu považuje digitalizaci a částečné zastřešení. „Bude samozřejmě záležet na zřizovateli, kterým je město, kolik prostředků bude ochotno investovat," řekla ředitelka.

Jak ale dodala, předpokládá, že letos letní kino digitalizováno nebude. „V červnu budeme digitalizovat kino Centrum, v letošním roce také vyměníme sedačky a vzduchotechniku v kinosále. Vzhledem k tomu, že na letní kino jsme už nedostali dotaci, provedeme letos zřejmě jen záchovnou údržbu," dodala Olga Humplíková.

Na premiéře nového Harryho Pottera bylo nabito

Ale ani tak diváci o promítání v letním kině letos nepřijdou. Loni přilákal amfiteátr rekordní počet diváků poslední díl Harryho Pottera, který se také významnou mírou podílel na tom, že karvinské letní kino mělo třetí nejvyšší průměrnou návštěvnost v celé ČR, a i letos se mohou těšit na spoustu trháků. „V červenci se diváci mohou například těšit na české komedie Líbáš jako ďábel a Okresní přebor nebo třetí díl Mužů v černém," řekl vedoucí pracoviště kin Jakub Gajdica.

Havířov a Bohumín promítají

Havířovské letní kino navzdory tomu, že nevypadá nejmoderněji, má dobrou návštěvnost, takže jeho zrušení nehrozí. Naopak má světlou budoucnost. Jeho rekonstrukce, která počítá dokonce i se zastřešením, je totiž zahrnutá do plánů Areálu volného času. Právě kino by se mělo stát s koupalištěm a novým krytým bazénem hlavními taháky. Havířovské letní kino začne promítat 26. června. Jako první diváci uvidí film Perfect Days, i ženy mají své dny.

Letní kino v Bohumíně prošlo rekonstrukcí již před sedmi lety. Opravily se lavičky, plátno i kabina.

Podobně jako ostatní letní kina v regionu i to bohumínské trápí chybějící digitalizace. I proto se rozhodli udělat letošní promítání tématicky. „Uděláme tři zhruba týdenní festivaly, z nichž každý se bude věnovat jinému tématu," řekl ředitel K3 Bohumín Karel Balcar. Lidé se tak mohou těšit například na pohádky, horrory nebo komedie.

(toj, dog, av, lp)