Lidé by tak nově mohli za odpad zaplatit až tisícikorunu za rok. Některá města v karvinském okrese tak poplatky možná zvednou.

Náklady na svoz odpadu, které radnice nyní platí, jsou často vyšší, než kolik na poplatcích od lidí vyberou. Rozdíl pak doplácí ze své kasy. Proto například v Orlové uvažují, že by výši poplatků zvedli.

„Nyní doplácíme ročně asi 250 korun za osobu. Proto by se tento rozdíl mohl promítnout do konečné výše poplatků. Občané by uhradili skutečné náklady za svoz," sdělil místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Současná pětistovka by se tak v příštím roce v Orlové mohla vyšplhat až na 750 korun.

Lidé nyní podle zákona platí maximálně 250 korun za netříděný odpad a stejnou sumu za tříděný. Od příštího roku by se však poplatek za netříděný odpad mohl ztrojnásobit, částka za tříděný by zůstala na 250 korunách. Když budou lidé odpadky třídit, zmenší se objem směsného odpadu a poplatky nemusejí závratně vzrůstat.

„Cesta je tedy separovat odpady, ale hlavně ty, které se dají znovu použít ke zpracování," uvedla mluvčí Havířova Eva Wojnarová s tím, že město nyní doplácí za likvidaci odpadu 20 milionů korun ročně, zhruba 250 korun za jednotlivce.

Jestli si další rok lidé připlatí, zatím neví. „Určitě se novým zněním zákona ve městě budeme zabývat, v úvahu to však přichází někdy koncem kalendářního roku," doplnila Wojnarová.

Stejné zprávy zaznívají i z Karviné, případné navýšení poplatků by vedení města řešilo ve druhé půlce roku. Za odpad se od lidí ročně vybere 28 milionů korun, dalších 12 milionů musí město doplácet ze svého, aby pokrylo veškeré náklady za svoz a likvidaci.

I když by se poplatky zvedly, nemusí nutně vyskočit až na tisícikorunový strop. „Taková sazba za jednoho poplatníka by byla těžce zvládnutelná, zvláště pro vícečlenné rodiny, a v důsledku by vedla k rozšíření řad neplatičů," vysvětlila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Obyvatelé města tak podle ní nečeká dramatický nárůst. Radnice navíc poskytuje řadu slev, například pro postižené nebo seniory nad 70 let. Lidé starší 80 let jsou pak od platby osvobození úplně.

Odlišný způsob platby mají zavedený v Bohumíně. Při vybírání poplatku se nevychází z evidence obyvatel, ale z četnosti odvozu a velikosti odpadové nádoby.

„S naším systémem jsme spokojení, protože funguje a máme díky němu i méně dlužníků," uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Ze separace navíc město loni obdrželo téměř 3,5 milionu korun.

„Díky tomu, že lidé více separují, už nemusíme tuto oblast z rozpočtu dotovat a příjmy za třídění nám sníží cenu za odvoz odpadu," prozradil starosta Bohumína Petr Vícha.

Jan Olšar