Z některých závodníků sršela nervozita, jiní byli úplně klidní. „Mám trošku strach," přiznal čtrnáctiletý Michal Dzierža.

Na závod se přihlásil ve škole, a protože rád běhá a je dobrý v tělocviku, tak ho učitelé také vybrali. „Konkurence je velká, ale budu se snažit doběhnout co nejlépe," odhadoval své šance mladík.

Jako jediná ze své třídy přišla dvanáctiletá Daniela Králíčková.

„Běhali jsme v lesoparku, a kdo to uběhl, toho si učitel pro tenhle běh vybral," pochlubila se mladá dívka. Jedním dechem dodala, že dva kilometry v pohodě uběhne.

A akce nebyla jen pro Orlovany. Na náměstí bylo slyšet i povzbuzování v polštině.

„Běhu se zúčastňují také zástupci našich polských partnerských měst," uvedl starosta Orlové Jiří Michalík. A právě polští běžci dominovali většině disciplín.

Běh začal na náměstí, kde také skončil. Celkově museli závodníci uběhnout ulicemi města zhruba dva kilometry. Někdo běžel, jiný třeba kousek ušel, ale pomyslnou cílovou pásku chtěl proběhnout každý.

„Cítím se dobře, jen v polovině závodu jsem trochu cítil křeče," popsal své pocity hned po doběhnutí do cíle třináctiletý Jan Jantač.

Závod také přilákal několik diváků, kteří závodníkům fandili.

„Přišla jsme na to úplně náhodou, když jsem šla s malou kolem," řekla Věra Balunová.

Závod se jí prý líbí a zanechal v ní i trochu nostalgie. „Vzpomněla jsem si na svá školní léta," zasnila se žena.

Přestože šlo především o Coubertinovské není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, někteří závodníci dali do závodu opravdu všechno a několikrát bylo třeba volat zdravotníky.

„Jedna dívka upadla a odřela si koleno, tak jsem jí na to dal dezinfekci a novikov. Předtím ještě někdo podkopl jednoho chlapce, tak za mnou přišel se svalovým zraněním pod kolenem," řekl Ondřej Talik z Českého červeného kříže.