Proti tomu se postavili před časem nejen aktivisté, ale své rozhodné ne řeklo i město.

„Radní tento záměr jednoznačně odmítli, když by se jednalo o další stacionární zdroj znečištění v lokalitě, která trpí nadměrnou prašností," uvedla mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Po dodání dalších materiálů od firmy na krajský úřad jsou aktivisté rozladění a doufají, že kraj zde vybudování továrny nakonec nepovolí.

„To riziko tu ale opravdu je. Nerozhoduje totiž město, ale kraj. A záleží na tom, jak dodané informace vyhodnotí," uvedl havířovský zástupce ekologického sdružení Arnika Jan Nezhyba.

Podle něj jsou argumenty firmy chabé, když v připomínkovém řízení řeší malé problémy, ale ty velké vůbec.

„Kompenzační opatření jsou zaměřená jen na méně podstatné problémy a těch závažnějších se vůbec nedotýká. Jako zdroj pro kropení například uvádějí vodu z dešťových jímek, což je podle nás nedostatečné. Přece nemůže firma spoléhat jen na to, co naprší. V praxi si to dovedeme živě představit. Vozit vodu v cisternách by se pak pořádně prodražilo, což by se vedení určitě nelíbilo," vysvětlil Nezhyba.

„V tomto případě musí být přece jednoznačně stálý přísun vody zaručen," dodal.

Proti výstavbě nového závodu se postaví kromě Arniky i členové sdružení Občané proti spalovně a očekává se i zamítavý postoj města, které má v lokalitě Dolní Suché jiné záměry.

Čtěte také:
Popílek se k havířovské Dukle sváží dále i přes protesty ekologů
Aktivisté kritizují, že popílek sváží do Havířova