Pokud už nemáte termín v registračním systému magistrátu nebo městského úřadu v místě vašeho bydliště, můžete tam strávit ve frontě i několik hodin. Výdejny pasů a občanských průkazů jsou totiž právě kvůli zavedené novince, kterou je povinný pas i pro děti, přeplněné.

„Čekáme tady už čtyři hodiny, chceme jet s dětmi na dovolenou, takže potřebují pasy," svěřila se Deníku Lucie Skutková.

Na karvinský magistrát přišla se svými dvěma dětmi, na kterých je už vidět únava. „Teď už to snášejí hodně špatně," postěžovala si žena.

Čekání dobře nenesl ani syn Lenky Urbanské. „Je to hrůza, syn se tady fakt nudí. To, že děti musejí mít svůj pas, je podle mě hloupost," dodala Lenka Urbanská.

Pro novou občanku si přišel Marián Korzeniowski. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že je před ním 30 lidí. Navíc další byli objednáni přes internet.

„Jsem tady od půl osmé, teď je přede mnou ještě šest lidí, tak to vidím ještě na tři čtvrtě hodiny," kroutil muž hlavou v poledne.

Čekání pro něj bylo o to horší, že měl za sebou noční směnu. Lidem v současnosti nepomůže ani rezervační systém, nejbližší volné termíny jsou totiž až začátkem června.

Fronty vznikají i přesto, že v Karviné přidali v pondělí a středu jednu úřední hodinu navíc.

„Bohužel, lidé chodí především právě v pondělí a středu, proto ty fronty. Například v pátek dopoledne takové návaly nejsou," řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Nápor je prý před každými prázdninami, teď je však navíc znásoben tím, že do Karviné si jezdí pro doklady také lidé z okolních obcí.

Ani v Havířově už nejsou volné termíny na květen. „Zarezervovat se mohou lidé pouze v úterý nebo pátek, a to v době od 8 do 12 hodin. Momentálně přijímáme rezervace na počátek června," sdělila mluvčí Havířova Eva Wojnarová.

Bez rezervačního systému lze přijít během úředních dnů, to znamená v pondělí, středu a čtvrtek. Čekací doby jsou zhruba dvě hodiny.

Dvě až tři hodiny si počkají také obyvatelé Orlové a okolních obcí. Přesto prý u přepážek nepanuje nervozita, lidé jsou prý klidní a snaží se úředníky pochopit.

„Od příštího týdne by se měla čekací doba zkrátit, protože přibude třetí kabinka na pořízení fotografií a celý proces se díky tomu urychlí," přidala mluvčí města Nataša Cibulková pozitivní zprávu pro zájemce o doklady.

Podobná situace panuje v Bohumíně, kde se zvýšený zájem o cestovní doklady očekává zhruba do konce července.

„Rodinám s dvěma a více dětmi doporučujeme, aby si pasy vyřizovaly v neúředních dnech s tím, že si svou návštěvu nejdřív telefonicky domluví," řekla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

ANDREA VARGOVÁ, DAVID GORGOL