V Karviné by měli otevřít nejpozději 26. května, ale nevylučují i dřívější termín. Pokud by panovala vedra, otevřou už tento týden.

„I když ze zkušenosti vím, že po pár horkých dnech přichází zase ochlazení a náklady na provoz nejsou malé, chceme otevřít co nejdříve. Záleží na počasí," prozradil Petr Dyszkiewicz, jednatel společnosti STaRS, která karvinské koupaliště provozuje.

Novinky ale v areálech žádné nečekejte. Karvinské koupaliště nabízí k dovádění tři bazény, perličkovou a stěnovou masáž, divokou řeku, tobogán nebo tříproudovou skluzavku. Na souši najdete rozsáhlé prostory pro opalování, sportovci si mohou zahrát fotbal, volejbal i badminton. Vyřádí se zde i ti nejmenší, v bazéně je zabaví vodní klaun, na suchu na ně čekají pískoviště a prolézačky.

Nepříjemnou novinkou je zvýšení vstupného o 10 korun. Dospělý zaplatí za vstup na karvinskou plovárnu 80 korun, děti do 15 let a senioři budou nově platit 40 korun.

Zvyšovat ceny naopak nebudou na letním koupališti v Českém Těšíně, které sezónu zahájí 19. května. Vstupné pro dospělé tak zůstane na 60 korunách. „Při zachování stejných cen nabízíme řadu atrakcí, jako skluzavku, tobogán, podvodní proudy, ale i kuželky, stolní tenis a beach volejbal. Nově si loni u nás mohli lidé zahrát i vodní fotbal," láká k návštěvě vedoucí koupaliště v Českém Těšíně Karel Pokorný.

Na své by si letos mohli konečně přijít i milovníci skoků z věže. Již měsíc probíhají přípravné práce v areálu havířovského letního koupaliště. Pracovníci Správy sportovních a rekreačních zařízení (SSRZ) opravili betonové prvky, doplnili obložení bazénu, očistili všechny dlažby, natřeli vnitrní stěny plaveckého bazénu i věže tobogánů a očistili nerezové bazény.

„Po zimě musela být provedena také rekonstrukce sto metrů dlouhého odpadního betonového potrubí, které prorostlo kořeny stromů. To se udělalo po dlouhých padesáti letech," informoval ředitel SSRZ Václav Wicher. „Přípravy směřují k tomu, aby došlo k otevření 1. června," dodal. V případě dlouhotrvajícího vedra by se ale mohlo otevřít o týden dříve. Po dlouhých letech se chystá opětovné otevření desetimetrové skokanské věže, takže přibude v širokém okolí ojedinělá atrakce. „Statik ji posoudí kolem 15. května. Nebudou-li shledány překážky, bude zprovozněna a dostane také nový nátěr," poukázal Wicher, který by rád viděl co nejdříve rekonstrukci padesátimetrového plaveckého bazénu, který je betonový a jeho technický stav už není nejlepší. „Lze konstatovat, že do dvou let bude muset projít zásadní rekonstrukcí," upozornil Wicher.

Cena vstupného zůstává v Havířově na úrovni loňského roku. Dospělý zaplatí za vstup sedmdesát a děti do dvanácti let čtyřicet korun. V platnosti zůstává i zvýhodněné rodinné vstupné. Kdo se rozhodne navštívit koupaliště před koncem provozní doby, tak za poslední dvě hodiny zaplatí také jen čtyřicet korun.

To Orlované mohou obyvatelům okolních měst jen tiše závidět. Tamní plovárna je v havarijním stavu a letos neotevře. Do června bude probíhat i oprava koupaliště v Doubravě, ovšem otevřít by mělo ještě v průběhu letních prázdnin.

Jan Olšar