„Naši pracovníci místního hospodářství vyráží s metlami a pytli na odpadky, které po víkendu i několikrát naplní odpadem. Bohužel následující den je obec znečištěna stejně," informoval starosta obce Ladislav Rosman.

Odpadky se povalují také v okolí školy; tam je odhodili žáci, kteří se rozcházejí domů. Místo v koši tak na zemi skončí například plastové láhve od nápojů nebo zbytky ovoce od oběda. Nepořádek ale nedělají jen místní. „Přes obec vede cyklostezka a bohužel někteří lidé, kteří tudy projíždějí, tu také občas něco odhodí," dodal starosta. Občas se prý také stane, že myslivci při pochůzce v lese najdou černou skládku.

Vedení obce se proto rozhodlo proti tomuto zakročit. „Byli jsme příliš benevolentní, proto chceme přitvrdit. Jsme už i s policisty domluveni, že budou tyto přestupce tvrději postihovat," vysvětlil Ladislav Rosman.

Problém s odpadky mají také ve Stonavě. „Je to obecný problém, nejvíce je to markantní po zimě, když sleze sníh," řekl starosta obce Ondřej Feber. Většinu nepořádku prý ve Stonavě nedělají místní, ale lidé, kteří obcí projíždějí. V příkopech tak například skončí krabičky od cigaret nebo obaly od svačin. Přespolní jsou prý také často původci černých skládek. „Občas se stane, že se někdo z okolních obcí nedostane do sběrného dvora nebo mu tam nevezmou vše, tak to hodí k nám do lesa," uvedl starosta Stonavy.

Také tam si chtějí na původce nepořádku více posvítit. Pomůže jim v tom bezpečnostní agentura, která v obci od března působí. „Samozřejmě na prvním místě je bezpečnost v obci, nicméně druhou prioritou bude také vzhled obce," dodal Ondřej Feber.

Zásadní problém s odpadky v obci nemají podle starosty Martina Poláška v Těrlicku. Nepořádek se objevuje jen v okolí přehrady. „Je pravda, že tam rybáři nebo turisté občas odhodí nějaký pytlík nebo PET-láhev," vysvětlil starosta. Rybáři prý pak dělají brigády, aby odpadky okolo přehrady uklidili. Obec pak nechá odpadky na vlastní náklady odvézt.