Pro projekt je to větší problém než pozastavení územního rozhodnutí kvůli výskytu vzácné vážky plavé, o kterém rozhodl v lednu soud. Stavba se kvůli tomu zpozdí. Uvedli to účastníci mezinárodní konference Odpady 21 v Ostravě.
Projekt Krajského integrovaného centra na energetické využívání odpadů (KIC) je dílem společnosti, jejímiž akcionáři jsou Moravskoslezský kraj, pět statutárních měst a obec Horní Suchá. Stavba má stát zhruba pět miliard korun. Krajský úřad ji chtěl postavit do roku 2015.
Podle vedoucího krajského odboru životního prostředí Tomáše Kotyzy takto stavba nabere minimálně rok zpoždění. „Se situací jsme zatím seznámili akcionáře. Společnost hledá varianty řešení vzniklého problému. Jedno je však jisté nemůžeme postupovat cestou zdražení odpadů," uvedl.
Mluvčí Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Karin Pelikánová řekla, že Evropská komise chce na stavbu spalovny přispět jen 20 místo 40 procenty, se kterými kraj počítal. Rozdíl představuje zhruba miliardu korun. Polovinu nákladů má pokrýt úvěr od Evropské investiční banky, zbytek poskytnou akcionáři.
„To je podstatný rozdíl proti původnímu plánu, na jehož základě máme zpracovány veškeré dokumenty. Proto není pozastavení územního rozhodnutí v této chvíli až tak velkým problémem, i když pro vlastní získání dotace je územní rozhodnutí jedním z nezbytných podkladů," uvedl Kotyza. Řekl, že projekt není zastaven, ale zřejmě bude muset počkat na stabilizaci ekonomického prostředí.
Předseda představenstva KIC odpady Josef Tuhý řekl, že se momentálně hledá řešení způsobu dofinancování stavby a příští týden o tom bude jednat představenstvo společnosti. „Definitivní verdikt by měl padnout do konce června," řekl Tuhý.
Připravovaná spalovna by měla zpracovat 200 tisíc tun odpadů ročně. Krajské integrované centrum zcela řeší problematiku odpadového hospodářství v kraji. Bez tohoto projektu nejsme schopni zajistit v kraji závazky, které Česká republika přijala se vstupem do Evropské unie," řekl Tomáš Kotyza z Krajského úřadu v Ostravě.