Demolici budovy vlakového nádraží a výstavbě nového dopravního terminálu tak zřejmě nebude stát už nic v cestě. Snaha mladých architektů, kteří požadovali to, aby byla nádražní budova vyhlášena jako kulturní památka, nenašla na ministerstvu kultury kladnou odezvu. V případě obdržení dotací by se mohlo začít s výstavbou začátkem příštího roku.

close Hala havířovského vlakového nádraží. zoom_in

Zástupci Českých drah zveřejnili před časem záměr postavit na místě současného vlakového nádraží nový moderní dopravní terminál. Tento záměr podpořili také členové vedení města, ale proti se postavili mladí architekti, kteří poukazovali na ojedinělost objektu a jeho vzácné architektonické prvky.

„Bourat tuto cennou budovu by bylo škoda. Naše práce rozhodně nekončí tím, že budova nádraží bude prohlášena za kulturní památku, nebo nebude. Určitě chceme městu pomáhat dál, co s touto budovou," řekl iniciátor záchrany havířovského vlakového nádraží Adam Guzdek, který nechtěl rozhodnutí ministerstva komentovat.

„Zatím jsem rozhodnutí neviděl, takže se k němu nemohu vyjadřovat. To udělám, až se s ním podrobně seznámím," uvedl Guzdek s tím, že na doručení ministerského dokumentu čeká.

Budova ze šedesátých let minulého století je ukázkou takzvaného bruselského stylu, kterým tehdejší architekti reagovali na světovou výstavu Expo 58 v Bruselu, kde se Československo představilo ojedinělou expozicí.

„Architekti a umělci na ní pracovali několik let a náš pavilon dostal hlavní cenu a mnoho dalších ocenění. Při stavbě bylo použito mnoho kvalitních materiálů. Když si uvědomíte, kolik stála výstavba celého nádraží a přepočtete to na současné peníze, dojdete k číslu 1,5 miliardy korun. To také mnohé napovídá. Když se nový terminál postaví za pouhých 160 milionů, tak je na první pohled patrné, že nemůže kvalitou konkurovat té současné," řekl už před časem Adam Guzdek.

České dráhy už naopak zprávu z ministerstva měly. Jejich zástupci neskrývali spokojenost nad tím, že ministerský úřad potvrdil předchozí nález památkářů moravskoslezského krajského úřadu.

„Ano, obdrželi jsme rozhodnutí Ministerstva kultury, které vítáme. V současnosti pokračují přípravné práce, dokončuje se projektová dokumentace. Přibližně ve třetím čtvrtletí letošního roku bychom rádi žádali o dotaci. Samotné stavební práce, tedy i demoliční, začnou na začátku příštího roku," vysvětlila tisková mluvčí. Českých drah Kateřina Šubová.

Ministerští úředníci sice přiznali, že rozhodnutí už vydali, ale vyjadřovat se k němu prozatím nechtěli.

„Ministerstvo kultury nemůže do okamžiku nabytí právní moci zveřejňovat žádné informace k rozhodnutí týkajícímu se tohoto případu," řekl mluvčí ministerstva Jan Vondruška. Právní moci může rozhodnutí nabýt už 7. června.