První stovky květin, které jsou nedílnou součástí sobotní akce Havířov v květech, byly přivezeny už ve čtvrtek, další přivezl kamion v pátek. „Nejdříve se přivezly květiny, kterými se vyzdobí automobily. Další květiny budou používat soutěžící floristé při tvorbě svých děl," prozradila ve čtvrtek odpoledne mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Složením květin do haly v prostorách havířovských technických služeb práce neskončily. „Kytičky musíme vytřídit a dát do vody, aby neuvadly," uvedl mistr České republiky ve floristice Jaromír Kokeš, který s vykládání i tříděním osobně pomáhal.

Havířov v květech na archivním snímku. Obnovená tradice

Havířov v květech byl znovu obnoven před čtyřmi roky. Každý rok přiláká do centra desetitisíce lidí. Z původního průvodu, ve kterém se kdysi představovaly bohatě zdobené alegorické vozy tehdejších socialistických podniků a šachet se stal květinový karneval.

Zapojit se do květinového korza může každý.

Vozidla už nebývají zdobená tak bohatě, ale floristé sázejí spíše na decentnost. Střídmé aranžování však souvisí spíše s vysokou cenou květin. 

Havířov v květech na archivním snímku.

Dopolední korzo zhlédly tisíce lidí

Trasa průvodu byla stejná jako loni. Od radnice po Hlavní třídě, podél náměstí Republiky, Společenského domu a po otočce na centrální parkoviště, kde byly nazdobené vozy vystaveny. Hodně návštěvníků slavnosti bylo zklamáno tím, že mnohé automobily nebyly květinami nazdobeny vůbec. Stejně tak se korza účastnily skupiny, které rovněž nenesly ani jednu kytičku.  

"Od jedenácti dopoledne procházelo defilé koňských spřežení, brazilských tanečnic, bubeníků, nazdobených aut světových značek, veteránů, ale i dětí havířovských mateřských a základních škol a zájmových kroužků, dechovek a pěveckých sborů kolem hlavní tribuny na náměstí Republiky v Havířově. V průvodu šlo celkem na osmdesát subjektů, které podél Hlavní třídy sledovaly tisíce lidí. Další tisíce průvod sledovaly už na samotném náměstí na velkoplošných obrazovkách. Samotné slavnosti zahájil primátor města Zdeněk Osmanczyk krátce před jednou a doprovodila jej při tom kanonáda grenadýrů. Odpolední program zahájila vystoupení hudebních skupin, zahrál Hradišťan, vystoupily děti z mateřských školek a škol, poté Kristína s kapelou, Petr Bende s havířovským pěveckým sborem a skupina Lunetic. Vyvrcholením večera byl koncert Petra Koláře a tradiční ohňostroj," uvedla mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Slavnosti se letos účastnilo o poznání méně návštěvníků. Hrubým odhadem to bylo okolo třiceti tisíc lidí, zatímco loni to bylo téměř čtyřicet tisíc. Vzhledem k předpovídanému počasí se přitom očekávala rekordní návštěvnost. 

Havířov v květech, vítězné dílo v soutěži floristů. Mezi květinovými plastikami vyhrálo letadlo

Akce je tradičně protkána soutěží floristů, kteří tentokrát na náměstí tvořili květinové plastiky na téma Deset divů světa. Vedle deseti zástupců České republiky předvedl své umění i jeden slovenský reprezentant. „Vítěze vybírají lidé, kteří svému favoritovi dají svůj hlas," vysvětlila Wojnarová.

Nejvíce se lidem líbilo květinové letadlo domácích květinářů Pavly Kubošové, Věry Kubošové a Františka Machálka. 

Počasí působilo kolapsy

Mnoho lidí však bylo teplotním zlomem a vysokými teplotami zaskočeno. Už v době dopoledního korza museli záchranáři zasahovat u několika kolapsů. Případů bylo tolik, že posádky všech čtyř havířovských sanit záchranné služby nestačily postižené ošetřovat a svážet do nemocnice. Kolapsy skolily děti i dospělé, v jednom případě se jednalo o epileptický záchvat. Záchranky nakládaly i více pacientů najednou, do nemocnice odvezli jedno omdlívající dítě i hasiči. Dalším lidem pomáhali členové Červeného kříže a pořadatelé. Protože sanitky byly plně vytížené a nemohla být žádná uvolněna k transportu vážně zraněného pacienta z nemocnice na specializované pracoviště, byl k jeho přepravě povolán vrtulník. 

Situace s kolapsy byla podobná v celém regionu. "Moravskoslezští záchranáři se v průběhu sobotního dne takřka nezastavili. Voláni byli k více než 330 událostem v našem kraji. Běžný počet je přitom zhruba o šest desítek nižší. Nárůst výjezdové činnosti tak během prvního víkendového dne činil více než dvacet procent. Zvýšen byl nejen počet úrazů, ale především interních obtíží, jako kolapsových stavů, osob s vysokým tlakem či kardiovaskulárními onemocněními. Například na havířovských slavnostech muselo být záchrannou službou v průběhu několika málo hodin ošetřeno a do nemocnice předáno hned osm osob," uvedl mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.