Jednoduchou situaci neměla paní Blanka z Dětmarovic, když měla malé děti. Protože chodila do zaměstnání, musela si zajistit, jak se o dítě postarat.

„Naštěstí manžel pracuje na směny, tak jsme to nakonec nějak vyřešili. A když nemohl ani jeden z nás, tak nám děti pohlídala švagrová," říká žena. Jak ale říká, není jediná, kdo v jejím okolí měl podobný problém.

A právě těmto rodičům, kteří mají malé děti, a přitom chtějí pracovat, chce vyjít vstříc vedení Dětmarovic. V poslední době zažívají příliv nových obyvatel, z měst se do obce stěhují také mladé rodiny.

„Každý rok nám přibude zhruba čtyřicet dětí, s kapacitou školek zatím stačíme, ale narůstá potřeba postarat se také o ty menší děti," sdělil starosta Ladislav Rosman.

Případné jesle by mohly fungovat v budově bývalého zdravotního střediska. To by však obec musela koupit.

Realizaci by samozřejmě i pomohlo, pokud by prošlo nové rozpočtové určení daní. Dětmarovicím by pak ročně přiteklo do rozpočtu zhruba osm milionů korun.

„Samozřejmě ale budou mít přednost projekty, které jsou pro obec na prvním místě. Tím je pochopitelně kanalizace, výstavba sběrného dvora a zateplení škol," zdůraznil starosta obce s tím, že zřízení jeslí by přišlo na pořad dne až v příštím volebním období.

Jesle by přivítala také paní Šárka. Ta je sice nyní s dítětem doma, nevylučuje však, že by je v budoucnu využila. „Plánujeme druhé dítě, a kdoví, jaká bude situace," míní žena.

O podobném zařízení, které je v Havířově a v Karviné, zatím neuvažují v okolních obcích.

„Loni jsme rozšířili kapacity mateřské školky, ale zájem o zřízení jeslí jsme ve městě nezaregistrovali," informoval místostarosta Rychvaldu Ladislav Sitko s tím, že podobné zařízení tak neplánují.

Podobná situace panuje také v Dolní Lutyni. „Nemáme informace, že by lidé tuto službu v obci vyžadovali, takže se obávám, že by se nenaplnily kapacity," vysvětlil starosta obce Pavel Buzek.

O jeslích sice neuvažují v Petřvaldu, jejich zřízení by se ale nebránili.

„Uvolnila se nám část budovy, ve které měla sídlo střední soukromá škola, a pokud by tam někdo chtěl udělat podobné zařízení pro malé děti, tak bychom se pochopitelně nebránili," prozradila starostka obce Jarmila Skálová.