VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam vyrazit v létě za zajímavostmi na Karvinsku?

Karvinsko - Ani místní obyvatelé kolikrát nemají potuchy, jaké zajímavosti mohou navštívit přímo za humny. Lidem z Karvinska i turistům se nabízejí naučné stezky, přírodní i kulturní památky nebo atrakce jako Dinopark či Archeopark. 

4.7.2012 1
SDÍLEJ:

Zahájení sezony v Kotulově dřevěnceFoto: Josef Pintér

Karviná není jen zámek
Přestože město neoplývá množstvím historických památek, až tak úplně nezajímavé není a některé historické rarity zůstávají před veřejností stále skryty. A přesně toto se snaží změnit a chce lidem ukázat světské i církevní historické zajímavosti Fryštátu místní farnost a správa Zámku Fryštát.

A právě zámek rozhodně stojí za to navštívit. Návštěvníkům se nabízí prohlídky na třech, resp. čtyřech prohlídkových okruzích. „První dvě trasy jsou zámecké. Návštěvník si na nich udělá představu o životě šlechty na zámcích, nahlédne do dějin zdejších rodů, historie města, ale třeba uvidí i sbírku porcelánu či šatů," přiblížila vedoucí správy Zámku Fryštát Alexandra Rebrová.

Průvodkyně oblečené stylově v dobových kostýmech nabídnou návštěvníkům i příběh císařské neteře Marie Louisy Larischové, která je považována za hybatelku seznámení i následných schůzek korunního prince Rudolfa a Mary Vetserové, s níž pak syn Františka Josefa II. spáchal sebevraždu. Prohlídky jsou komentované.

Třetí okruh na zámku tvoří obrazárna, která nabízí díla ze sbírek Národní galerie v Praze a představuje hlavně práce českých umělců 19. století: Mánesů, Slavíčka, Brožíka, Ženíška, Purkyně, Mikoláše Alše nebo sochaře Myslbeka.

Ze zámku do kostela

Jako novinku nabízí město unikátní čtvrtý prohlídkový okruh, který končí v sousedním kostele Povýšení sv. Kříže. „Trasa zahrnuje nejen prohlídku zámku, ale také přechod unikátní oratoří do kostela Povýšení svatého Kříže a prohlídku zdejších nedávno objevených, unikátních středověkých fresek," přibližuje Alexandra Rebrová.

Návštěvníky provede a o zajímavostech a raritách vypráví sám místní farář Daniel Vícha. Návštěvníkům přiblíží také malby na stěnách Křestní kaple, které byly pod starou malbou objeveny před necelými dvěma lety.

„Tuto prohlídku jsme připravovali společně se správou zámku několik let. Chceme takto přispět ke zvýšení kulturní prestiže našeho města, protože si myslím, že jak zámek, tak kostel má lidem, kteří mají rádi historii, co nabídnout," říká Daniel Vícha.

Letos už jsou pouze dva termíny těchto prohlídek, oba v září. Zámek má otevřeno denně kromě pondělků od 10 do 16 hodin.
Šikmý kostel a projížďky v kočáře

Karviná má však ještě jednu raritu a tou je kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech. Unikátní je tím, že je nakloněný, podobně jako slavná věž v Pise. Prohlídky šikmého kostela se konají pouze v sobotu od 10 do 17 a v neděli od 11 do 17 hodin. Letos navíc končí dříve, a sice už 18 srpna. Ve druhé půlce srpna by se měl kostel začít opravovat.

Nejen romantici přivítají procházku Zámeckým parkem nebo jízdu v kočáře taženém koňským spřežením. Je to unikum v celém Moravskoslezském kraji. „Zkušený vozka s párem nádherných tahounů proveze všechny zájemce nejen historickým centrem města ale i zámeckým parkem," uvedla mluvčí města Šárka Swiderová.

Během letních měsíců se můžete kočárem svézt každý pátek a sobotu odpoledne od 15 do 18 hodin. Kočár má stanoviště na Masarykově náměstí u informačního centra nebo před zámkem Fryštát. Za půl hodinu zaplatíte 200, za hodinu 400 korun.
Více informací najdete na webu města www.karvina.cz

Archeopark, výlet do raného středověku

Poučný víkendový výlet zejména pro rodiny s dětmi může být návštěva Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře. Zdejší lokalita je totiž nalezištěm artefaktů života prvních Slovanů na zdejším území a jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska.
Na místě Archeoparku se v minulosti rozkládalo mohutné trojdílné hradiště, pod kterým původně protékala řeka Olše, a tak zde není nouze o zajímavé historické nálezy. Příkladem může být nalezená výbava jízdních bojovníků jako udidlo a ostruhy či zbraně svědčící o násilném zániku hradiska, například sekery, hroty šípů, nože. Z množství nálezů lze jmenovat také běžné předměty, jako byla kosa, nůžky, vědérko apod.

Počátek července patří tradičně bratrům ze Soluně - Cyrilu a Metodějovi. Už tento čtvrtek můžete v hodinových intervalech mezi 10. a 18. hodinou poslechnout vyprávění o příchodu a šíření křesťanství, povídání o slovanských bozích, obchodu, k dostání budou také bylinky a koření raného středověku.

Program rovněž zpestří kostýmovaní účastníci, kteří mj. předvedou souboje dobovými zbraněmi a scénky na motivy slovanských legend. Poslední prohlídka začíná v 16.30 hodin.

„Na 25. srpna jsme naplánovali noční prohlídku Za Slovany s baterkou a konec září, to je tradiční polní mše na sv. Václava," připomněla pracovnice Muzae Těšínska, který Archeopark spravuje, Lenka Bichlerová.

Vstupné zůstává stejné, tzn. děti, studenti, důchodci 25 korun, dospělí 50 korun, rodinné vstupné (2+2) 100 korun.

Kotulova dřevěnka představuje stará lidová řemesla

Dnem řemesel zahájili v pondělí letošní návštěvnickou sezonu i v Kotulově dřevěnce v Havířově. Tento objekt je ukázkou lidového stavitelství na Těšínsku a pravidelně se tam konají ukázky práce kovářů, řezbářů, košíkářů, perníkářů, výrobců sýra, píšťal nebo provazů. I tady letos pracovníci Muzea Těšínska připravili řadu zajímavých akcí.

Naučná stezka vede čtyřmi částmi Bohumína

Nejen historické nebo technické památky mohou lákat k rodinným výletům. Těm, kterým nevadí ani delší procházka, může udělat radost naučná stezka přes meandry Odry.

Tu otevřeli v Bohumíně před půl rokem. Délka stezky je devět kilometrů a vede přes čtyři části Bohumína, území Starého Bohumína, Šunychlu a Kopytova. Začátek je u kapličky Pustyňa a končí kousek od soutoku Odry s Olší.

Celkem má 17 zastavení s tím, že turisté na trase narazí na šest naučných tabulí a na tři odpočívky. „Trasa není pro pěší nikterak výrazně náročná. Dostupná je do značné míry také cyklistům," popisuje stezku místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Na naučné stezce narazí turisté také na šest informačních tabulí s leteckými snímky jednotlivých úseků řeky. „Nechybí na nich popisy přírody a fotografie významných živočichů, rostlin a hub. V průvodci, kterého jsme pro naučnou stezku vydali, se turisté dočtou o sedmnácti zastaveních, v nichž nechybí důležité informace o meandrech," dodal Lumír Macura.

Stezka nevede jen po asfaltových silnicích, ale také polními pěšinami a lesními cestami. „Úplně dokonalé to bude v zimě nebo v pozdním podzimu, kdy opadne listí ze stromů a bude ze stezky krásně vidět Odra,"myslí si jeden z návštěvníků, Daniel Jakubczyk.

Zuby na vás vycení i Tyrannosaurus, nikoho však nesežere

Vydat se do druhohor a pohladit si po hřbetě několik dinosaurů nemusí být jen sci-fi z filmu Karla Zemana či novějšího Jurského parku. Výlet mezi prehistorické ještěry všem lidem nabízí i DinoPark Ostrava, který se nachází na pomezí Orlové a Doubravy.

Na ploše 30 hektarů mohou návštěvníci zhlédnout téměř stovku statických i pohyblivých modelů dinosaurů a kosterních pozůstatků z druhohor.
DinoPark Ostrava, který letos zahájil už čtvrtou sezónu své existence, nabízí i spoustu dalších atrakcí a zajímavostí. Ve 3D kině mohou lidé v DinoParku zhlédnout filmy a získat tak pocit, že se kolem nich živá zvířata přímo prohání. „Nově vznikl 3D film Triceratops, který přibližuje příběh malého tvora, který musí k přežití v drsných druhohorách najít partnera," zve návštěvníky k promítání manažer DinoParku Ostrava Přemysl Bošina.

V parku si přijdou na své i milovníci rostlin. Unikátem je živá druhohorní rostlina, která na planetě žila před 175 miliony let. V pavilonu s názvem Cesta do minulosti Země pak lidé uvidí opravdové pozůstatky z pravěkých dob. A samozřejmě se v celém areálu setkají s již zmíněnými modely dinosaurů v životních velikostech.

„Letošní novinkou je šest metrů dlouhý robotický model Polacanthuse, mírného býložravce ze 125 milionů let staré minulosti, a dále šestimetrový model Brachiosaura, který doplní stávající stádo těchto nádherných býložravců," láká Bošina.

Do části parku, která není pěšky přístupná, sveze návštěvníky k další prohlídce DinoExpres, jízda je započítána už v ceně vstupenky do celého areálu.

DinoPark Ostrava můžete navštívit až do září každý den od 9 do 18 hodin, v říjnu bude otevřený pouze o víkendech. Cena za vstup pro dospělého je 120 korun, pro dítě 50. Rodina se dvěma dětmi zaplatí za návštěvu 300 korun. Vzít s sebou můžete malé děti, pro které je v parku dětské hřiště, nebo i psy. Část areálu má pak bezbariérový přístup. Do parku se dostanete autem nebo autobusem z Karviné a Orlové, kdy vystoupíte na zastávce Doubrava, DinoPark.

Léto na Karvinsku bude ve znamení hudby

Zejména mladším milovníků rozmanitých hudebních žánrů se letní návštěva Karviné rozhodně vyplatí. První srpnový víkend patří už několik let multižánrovému festivalu Dokořán.

A nejinak tomu bude letos. Celé tři dny mohou návštěvníci areálu na lodičkách vidět a slyšet kapely, dj´s, divadla, různé hosty a cestovatele.
„Také letos budeme mít tři scény, na kterých zahraje víc jak 40 hudebních skupin a interpretů. Program je stavěn tak, aby byl zajímavý pro pestrou škálu návštěvníků," říká hlavní organizátor festivalu Daniel Cieslar z Iniciativy Dokořán.

A jak zdůraznil, letošní ročník je ve znamení nadechnutí. Skupina Buty, která chytila druhý dech, nahrála nové album a přijede jej do Karviné představit. „Také Vypsaná fixa srší energií, Prago Union s živou kapelou jsou špičkou českého hip hopu. Nový zvuk a mezinárodní nadhled přiveze rakouská kapela My Glorious, která v sobotu vystřídá ostrovtipného Jirku Schmitzera. Letošní seznam kapel je velice vyrovnaný a nenaleznete čas, kdy by se nahrála zajímavá muzika," říká Dan Cieslar.

Zdůraznil, že pojetí klubové dj´s scény je tentokrát opravdu na evropské úrovni, kdy přijedou nejen špičky české scény, ale také britský Hedflux, anebo maďarští djs Jade a Mindscape.

Divadelní stan a filmové projekce budou opět předsazené před ostrovem, navštívit je tedy můžete zcela zdarma. Dramaturgie divadel se dostává na další stupeň s Divadlem do houslí, Exil anebo divadlem Cirkus tety.

Festival každoročně funguje i díky zástupu dobrovolníků. Nábor probíhá i letos a chce podpořit tuto akci, může napsat na e-mail dobrovolnici@dokoran.info a může se připojit k této činorodé skupině nejen mladých lidí.
Tomáš Januszek, David Gorgol, Andrea Vargová, Jan Olšar

Autor: Redakce

4.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karviná neodehrála špatný zápas. Výsledek je ale zase tristní.

Zase nula. Karviná nedává góly

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
3 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

V pátek před druhou přijdou, v sobotu odpoledne – až sečtou všechny hlasy – skončí. To je úděl komisařů okrskových volebních komisí. Volby co volby.  

Marek Janečka: Třetí žlutá? Nezájem

Karviná – Fotbalový dříč uprostřed karvinské zálohy, to je fotbalista Marek Janečka. Dnes čeká jeho partu těžký zápas na teplických Stínadlech (od 17 hodin).

AKTUALIZOVÁNO

V opravované křižovatce se srazilo osobní auto s autobusem

Ke kolizi osobního automobilu s autobusem spěchali v sobotu ráno havířovští záchranáři a policisté ke křižovatce ulic Národní, Na N8břeží, Těšínská a 17. listopadu. 

AKTUALIZUJEME

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

Havárie osobního automobilu vyřadila v páteční odpolední špičce světelnou signalizaci v nejfrekventovanější křižovatce v centru Havířova. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení