Asi padesát lidí z Karviné a blízkého okolí patří k těm šťastlivcům, kteří mohli sledovat odlévání nových zvonů, které začnou koncem srpna zvonit ve fryštátském katolickém kostele.

Na tuto výjimečnou událost se skupina věřících v čele s místním farářem Danielem Víchou vypravila koncem června do německého Pasova, kde sídlí vyhlášené zvonařství rodiny Pernerů. Mimo jiné, původem z Českých Budějovic.

Protože zhotovení formy a finální příprava trvá i půl roku, odlévalo se tentokrát u Pernerů hned 11 zvonů najednou. „Pro nás zvonaři vyráběli čtyři zvony. Ale kromě toho také pro Rakušany, Němce a Slovince," přiblížil administrátor karvinské farnosti Tomáš Hejda.

Proto také před samotným odléváním zazněly motlitby každého jednoho faráře.

Samotné odlévání je hotový obřad, který vede sám majitel firmy Rudolf Perner. „Nejprve se s námi přivítal, poté zkontroloval kvalitu rozžhaveného kovu, ze kterého zvony odleje, a poté provedl slavnostní odpich. Představte si, že stojíte ve slévárně a před sebou v zemi vidíte jen vydlabané kanálky. Do nich pak slévači navedou železo rozžhavené na 1200 stupňů Celsia. Formy jsou totiž zakopané v zemi. Po odlití chladne zvon dobré dva týdny," popsal Tomáš Hejda. Dodal, že nejen pro něj, ale bezesporu všechny přítomné, to byl dojemný a neobvyklý zážitek.

Poprvé v novodobé historii tak bude mít kostel Povýšení sv. Kříže 4 litinové zvony, jejichž jména vybrali věřící v anketě. Největší z nich je patnáctisetkilový Sv. Benedikt. Jan Pavel II. váží 800 kilogramů a sv. Barbora půl tuny. Nejmenším zvon se jmenuje Panna Maria Fryštátská a váží „pouhých" 400 kilo

Až slévači vyndají zvony ze země a z formy, přijde na řadu čištění a dokončovací práce. Do Karviné by měly zvony dorazit 24. srpna. O dva dny později, v neděli, by je měl farář vysvětit a v pondělí budou zavěšeny do věže.