Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na katastr do Ostravy? To se nikomu nelíbí

Karviná, Havířov - Další úsporná opatření mohou znamenat dramatické zhoršení služeb pro obyvatele Karvinska. Vedení Katastrálního úřadu pro Moravskoslezský kraj se sídlem v Opavě totiž uvažuje o sloučení katastrálních pracovišť v Karviné, Havířově a Ostravě do jednoho pracoviště se sídlem v Ostravě.

4.7.2012 6
SDÍLEJ:

IlustraceFoto: nahlizenidokn.cuzk.cz

Důvod? Málo peněz na provoz. „Pracoviště v Karviné a Havířově jsou součástí Katastrálního úřadu pro Moravskoslezský kraj, jehož chod je zajišťován z finančních prostředků státního rozpočtu. Ty byly letos výrazně sníženy a podle střednědobého výhledu se budou snižovat i v následujících třech letech. Vedení úřadu proto hledá způsoby, jak s přidělenými prostředky zajistit funkčnost a chod úřadu a všech jeho pracovišť. A jednou z možností úspory nákladů je postupné snižování počtu pracovišť," sdělil ředitel technické sekce Katastrálního úřadu pro Moravskoslezský kraj Karel Gregor.

Podle něj se úroveň služeb občanům dramaticky nezhorší. Část údajů lze již několik let získávat z Czech Pointů, od obecních úřadů, notářů a dalších institucí. Právě díky službám Czech Pointů poklesl počet informací vydávaných přímo katastrálními pracovišti o 40 procent. Některé záležitosti lze řešit i korespondenčně.

Lidé, kteří údaje z katastrálních úřadů potřebují denně při své práci, však varují, že chystané opatření může lidem přinést určité komplikace.

„Pokud budou na zrušení katastrálních pracovišť navazovat větší kompetence dálkového přístupu, tak by to až takový problém být neměl," říká vedoucí karvinské pobočky RK Elefant Mirka Klímová.

Možný problém vidí v nekoordinaci postupu úřadů, z nichž některé stále vyžadují papírové doklady.

„Pokud budou úřady a banky nadále vyžadovat klasické listy vydávané katastrálním úřadem s razítkem a s podpisem modrou tužkou, tak potom budeme muset dojíždět do Ostravy my i naši klienti, což bude časově náročnější," myslí si Miroslava Klímová.

Primátoři píší ministrovi

Záměr sloučit dvě pracoviště katastrálního úřadu v jedno a ještě jej převést do Ostravy se nelíbí jak primátoru Karviné Tomáši Hanzelovi, tak jeho havířovskému kolegovi Zdeňku Osmanczykovi. Oba své odmítavé stanovisko vyjádřili v dopisech adresovaných přímo ministru zemědělství Pavlu Bendlovi. „Zrušení katastrálních pracovišť považuji za další zhoršování servisu pro občany ze strany státu. Podle nich budou mít lidé ke službě dál a jediné ostravské pracoviště bude muset obsloužit spádovou oblast se šesti sty tisíci obyvateli a rozsáhlými různorodými pozemky," tvrdí Tomáš Hanzel. Podle něj lze argumenty krajského ředitelství lehce vyvrátit. „Moravskoslezský kraj patří se Středočeským krajem k nejlidnatějším regionům republiky. V našem kraji je však dosud devět pracovišť, zatímco ve Středočeském je jich třináct. Karvinské pracoviště navíc sídlí ve vlastních prostorách, a tak nemusí zvyšovat své provozní náklady úhradou případného nájmu," myslí si karvinský primátor.

Havířov chce jednat

Havířovští jsou dokonce ochotni provoz havířovského pracoviště dotovat. Jen aby zůstalo ve městě. „Pokud jsou za zrušením havířovského pracoviště pouze důvody ekonomické, jsme připraveni jednat o výši nájmu, případně o zmenšení využívané plochy i o jiných podmínkách, které mohou ekonomiku provozu zlepšit," napsal v dopise ministrovi primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk.

Vedení katastrálního úřadu uvádí, že se v žádném případě nejedná o hotovou věc a navržené změny jsou ve fázi projednávání. „Ředitel úřadu Oldřich Pašek zaslal oběma primátorům dopis s návrhem schůzky, na které by tuto záležitost osobně projednali. Na tento dopis zatím žádná odpověď nepřišla, místo toho je záměr medializován. To za cestu k řešení nepovažujeme," řekl Karel Gregor.

Andrea Vargová

Autor: Redakce

4.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Auto v centru Havířova při nehodě zničilo semafor pro chodce.
AKTUALIZUJEME
4

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

V minulé sezoně se povedlo fotbalistům Doubravy vyhrát okresní přebor. I díky tomu budou teď v televizi.

Doubrava přiveze autobus fandů

Díky voličským průkazům budou lidé z Karvinska volit po celém světě

Karvinsko – Téměř dva tisíce voličských průkazů vydaly letos městské a obecní úřady na Karvinsku lidem, kteří z nejrůznějších důvodů přistoupí k volebním urnám mimo své trvalé bydliště.

Na návštěvě: FC Horní Bludovice - fotbal

Karvinsko /FOTO/ – Po letní pauze pokračujeme v našem seriálu, kde se vydávame na fotbaly z nejnižších soutěží. Jako dvanácté přišly na řadu Horní Bludovice.

Starší chodkyně vstoupila před auto, které ji zranilo

77letá žena byla v pátek ráno sražena osobním automobilem, když v Petřvaldě přecházela frekventovanou silnici.

VIDEO: Další zničený obytný dům jde k zemi

Zdevastovaný a vybydlený obytný městský dům naproti karvinskému gymnáziu během několika dní zcela zmizí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení