„To, že dělá nepořádek okolo popelnic a také kolem laviček, které právě okupuje, ví téměř každý, ale vidět ho, jak na veřejnosti močí a vykonává stolici, bylo již opravdu nechutné," sdělila jedna z obyvatelek sídliště, která si nepřála být jmenována.

Obyvatelé prý raději ani nevyužívají k odpočinku místní lavičky. „Při představě, že na některé z laviček, které jsou umístěné na náměstí a sídlišti, sedělo toto individuum, tak si na ni sedne jen málokdo," dodala žena.

Podle starostky města Šárky Kapkové jsou skutečně s bezdomovcem Jurou problémy. „Těch stížností na něj bylo více. Vždycky se někde usadí a naše veřejná služba pak musí po něm likvidovat nepořádek," řekla starostka Rychvaldu.

Pomůže vyhláška?

Zastupitelé se rozhodli v boji s bezdomovcem přitvrdit a loni vydali vyhlášku o zákazu konzumace alkoholu v centru města.

Podle tajemníka městského úřadu Lubomíra Klaputa však není jednoduché bezdomovce sankcionovat. „Přestože mu lze za jeho chování pokutu uložit, je zřejmé, že tuto pokutu s ohledem na jeho majetkové poměry nikdy neuhradí," informoval tajemník městského úřadu.

Jak ale zdůraznil, nelze toto chování přehlížet a narušování soužití tolerovat. „Je na každém, aby v takovém případě zjednal nápravu tím, že zavolá na bezplatnou linku 156 nebo 158 a podá oznámení o porušení práva," dodal Lubomír Klaput.

S lidmi bez domova nemají problém pouze v Rychvaldu. S tímto problémem bojují i v ostatních městech. Díky zákazu pití alkoholu se v Českém Těšíně podařilo bezdomovce vytlačit z centra. „Samozřejmě, že úplně se toho problému nezbavíme, ale teď alespoň nejsou tolik na očích," uvedl ředitel Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek.

Také tam si uvědomují, že vymahatelnost pokuty po těchto lidech bývá často neúspěšná. „Proto naše hlídky těmto lidem častěji nařizují, aby si nepořádek po sobě uklidili," informoval Petr Chroboczek.

Na bezdomovce upozorňují strážníky také obyvatelé Karviné. „Stěžují si na konzumaci alkoholu, znečišťovaní okolí a v zimě je to hlavně postávání ve vchodech obchodních domů, kde mohou obtěžovat svým zápachem," informoval zástupce ředitele Městské policie Karviná Václav Ožana. Ani v Karviné není jednoduché z bezdomovců vymoci pokutu nebo je odradit od jejich jednání. „Jednou z možností bývá také, za určitých okolností, zabavení alkoholu," vysvětlil Václav Ožana.