Pokud by strážník využil maximální možné sazby za tento přestupek, mohl by řidič celkem za špatné parkování zaplatit až 2500 korun.

„Manipulační poplatek jsme zavedli proto, že se řidiči velmi často vymlouvali na to, že nevědí, kdo auto nevhodně zaparkoval, a instalace botiček byla proto zcela neúčinná," vysvětlila mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Havířov je nicméně zatím jediné město, které na Karvinsku tento poplatek zavedlo. Všude jinde hrozí řidičům za špatné parkování pouze pokuta.

Vymáhání pokut je drahé

Podle ředitele Městské policie v Bohumíně Karla Vacha by byl problém především s vymáháním poplatku.

„Už tak jsou náklady na vymáhání pokut vysoké a v případě zavedení manipulačního poplatku by se musela každá položka vymáhat zvlášť," informoval Karel Vach s tím, že než dávat dvě sankce, je lepší dát větší pokutu.

V Bohumíně nasadí ročně několik stovek botiček. „Jedná se o místa nejvíce závadová pro dopravu, kdy například auto blokuje vyhrazená parkoviště nebo stojí na cyklostezce," dodal Karel Vach.

V Českém Těšíně nechtějí zavést manipulační poplatek také kvůli většímu počtu cizinců.

„To vymáhání by bylo mnohem složitější. Chápu, že například v Ostravě nebo v Havířově je situace jiná," uvedl ředitel Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek. Strážníci by podle něj museli u sebe nosit bloček navíc a vymáhat tak dvě věci najednou.

V současné době mohou špatné parkování „ocenit" až dvoutisícovou pokutou.

„Je to na uvážení strážníka podle závažnosti prohřešku. Je rozdíl, když nějaký starší člověk zastaví v zákazu, aby si mohl koupit léky v lékárně, než když někdo zastaví na místě pro invalidy, aby si zašel na kafe do kavárny," řekl Petr Chroboczek.

Kvůli problémům s vymáháním nechtějí zavádět poplatky za instalaci a sundání botičky ani v Orlové. „Navíc dopravní přestupky pro nás nejsou prioritní, tím je pro nás veřejný pořádek," zdůraznil ředitel Městské policie Orlová Rostislav Szczurek. Botičky pak podle něj nacházejí řidiči, kteří blokují místa, kterými neprojede sanitka nebo požární vůz.

Pouze s pokutami si vystačí také strážníci v Karviné. „O zavedení manipulačního poplatku neuvažujeme," řekl zástupce ředitele Městské policie Karviná Václav Ožana.

Sundání botičky z auta přijde minimálně na osm stovek
Taxikářka jela za ritem s botičkou