Nařízení bylo problematické především pro rozvedené rodiče nebo v situacích, kdy druhý z rodičů nebyl k zastižení. S takovým problémem se setkala například paní Zuzana. 

„Tři měsíce jsem měla v třinecké nemocnici objednanou dceru na odstranění nosních mandlí, ještě týden před vyšetřením jsem tam volala a všechno bylo v pořádku, problém nastal v dubnu," vysvětluje Zuzana, která neměla v tu chvíli doma manžela.

Nové nařízení totiž zamotalo hlavou i samotným zdravotníkům. „Přepojilo si mě asi pět sester a nikdo nevěděl, jak to řešit, nakonec jsme se domluvili na sepsání plné moci," dodala mladá žena.

Nad novinkou v zákoně o zdravotnických službách kroutili hlavou i dětští lékaři a zubaři. Podle pediatričky z Orlové Zdeňky Šidlové je nutný souhlas obou rodičů například u dobrovolného očkování, která ve své ordinaci provádí dost často. „Přibylo nám papírování, které nás samozřejmě zdržuje," řekla Zdeňka Šidlová. Podle ní by k takovému zákroku stačil souhlas jednoho z rodičů.

Tyto i další důvody donutily státníky zamyslet se nad vzniklou situací. Uznali, že požadavek na souhlas obou rodičů přinesl řadě rodičů a lékařů problémy.

„Ministerstvo zdravotnictví připravilo na základě těchto informací novelu, která zruší rozhodování obou rodičů," řekl náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

Poslanecký návrh uvádí, že pro léčbu nyní postačí souhlas dítěte. Lékař ale bude muset rozhodnout, že je takový postup přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta. Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu ale bude moci zmocnit například prarodiče nebo chůvu.

Úprava zdravotnického zákona, kterou momentálně projednává horní komora, by mohla začít platit na podzim tohoto roku. 

„Přestože jsme se nesetkali se situací, kdy lékař neošetřil pacienta, protože chyběl souhlas jednoho z rodičů, a ani jsme nežádali Okresní soud v Karviné o ustanovení opatrovníka, k novému vládnímu návrhu se stavíme kladně a vítáme ho, protože usnadní situaci rodičům i zdravotníkům," řekla mluvčí Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj Radmila Fleischerová.

Andrea Vargová