Zdrojem rizika je především nedostatečná kontrola kvality vody a skutečnost, že její složení se může náhle změnit. „Studánky nemají dle zákona svého provozovatele, a tudíž nikdo nemá povinnost sledovat v nich kvalitu vody. Rovněž není řešena ochrana těchto zdrojů před možným znečištěním. Pro změnu složení vody ve studánkách jsou přitom kritická období po vydatných deštích a při déle trvajícím teplém počasí," říká mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Radim Mudra s tím, že riziko je také spojeno s nároky na čistotu přepravních nádob a se skladováním vody.

I přes úskalí, která hrozí při požívání vody ze studánek, některé z nich lidé na Karvinsku hojně využívají. Takovým případem je například českotěšínská studánka v blízkosti osady svatého Antonína, jejímž poznávacím znamením je zavěšený keramický hrníček.

„Když jdeme s dětmi do lesa, tak si dáme pár doušků. Voda z pramene je chladná a prostě jiná než z vodovodu," svěřila se Deníku Gabriela Cichá.

Ze zmíněné studánky čerpá vodu i její sousedka Anna. „Chodíme tady pro vodu, protože chutná výborně. Doma ji zpravidla převařím, ale když jsem venku a mám žízeň, tak si loknu i přímo z pramene. Tu vodu piji už léta a nikdy mi žádné zdravotní potíže nezpůsobila," konstatovala paní Anna.

Někde je voda kontaminovaná

Také David Balon, který má rodinný dům poblíž studánky U Cikánky na ulici Pod Zvonek v Českém Těšíně, jako malý chlapec vodu ze studánky pil, ale jak řekl, dnes už by si v ní tak maximálně umyl ruce.

„Podle mě to komunisti zamořili pesticidy a bůhví čím ještě. Teď už bych se určitě nenapil," řekl David Balon, který dobře dělá, že vodu ze studánky U Cikánky nepije.

Rozbor vody, který tam na přelomu jara a léta provedli pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje, totiž nevyšel zrovna nejlépe. Voda nevyhověla požadavkům na kvalitu pitné vody po mikrobiologické stránce – hygienici v ní prokázali přítomnost koliformních bakterií.

Stejnou kontaminaci prokázal červnový rozbor vody ve studánce v ulici Kubiszova v Karviné-Ráji a ve studánce v ulici Bezručova v Bohumíně-Záblatí. Ze čtyř namátkově vybraných studánek na Karvinsku, které hygienici nedávno zkontrolovali v rámci mimořádného úkolu, tak vyhověla pouze voda ze studánky v Černém lese v Karviné-Mizerově.

Prameny nikdo nekontroluje

V našem okrese se ale nachází studánek daleko více, přičemž většinu z nich už léta nikdo nekontroloval. „Na území Havířova se nachází několik studánek, ale pravidelný rozbor není prováděn u žádné z nich. Za pitnou proto nelze označit vodu ze žádné studánky na území města," informovala Romana Bartošková z tiskového oddělení havířovského magistrátu. Dodala, že kdyby měly být všechny havířovské studánky pod pravidelným dohledem, stálo by to nemalé finanční prostředky.

Lidé by si měli uvědomit, že požívání kontaminované vody může způsobit závažná průjmová onemocnění, a to především u citlivých jedinců. V případě jakýchkoliv zdravotních potíží po požití vody ze studánky proto raději vyhledejte lékaře. „Nejlepší způsob, jak se těchto problémů vyvarovat, je prevence, a proto nepijte vodu, o které nevíte, jestli není závadná," vzkázal referent vodního hospodářství a ochrany přírody z českotěšínské radnice Daniel Křenek.