Před časem potřebovali opravit věžní hodiny, protože se jim předcházely, a tak povolali mistra, který čtvrt století sbíral zkušenosti ve Francii. Ten zmodernizoval hodiny a navrhnul faráři osadit všechny zvony moderními elektromagnetickými kladivy. A tak se zrodila dolnolutyňská zvonkohra.

Odbíjejí jako ve Westminsteru

„Zvonkohra byla skutečně nápadem pana Tralicha," říká dolnolutyňský farář Marián Pospěcha. Právě Jan Tralich, člověk, který se živí elektronizací a technickým vybavením zvonů a věžových hodin, faráře pro tuto myšlenku nadchnul. „Když mi pak řekl, že je schopen seřídit vše tak, aby zvony bily melodii jako na londýnském Westminsteru, byl jsem unešený, jak se mi to líbilo. Strašně jsem se těšil, až to poprvé uslyším," přibližuje očekávání novinky Otec Pospěcha. „Říkal jsem si, že by byla škoda nevyužít možnosti, které moderní zařízení nabízí," dodává.

Jan Tralich pod zvony na věži v Dolní Lutyni, kde instaloval zvonkohru. „Naprogramovat se dá jakákoli melodie. Nahrajete si nějakou tóninu, zvolíte takty, jak se vám to líbí, a hudebník všechno naprogramuje," vysvětluje Jan Tralich.

Montáž probíhala podle plánu a v předvečer tradiční červnové pouti bylo hotovo. „Když jsme zvonkohru poprvé 23. června pouštěli lidem, kostel byl nacpaný a lidé nadšeně tleskali," vzpomíná Jan Tralich.

Dolnolutyňský farář je na novinku patřičně hrdý. Podle něj je správně, když zvony probouzí, ohlašují, svolávají v nějaké příjemné melodii. Ovšem dosud se s ní kolegům v jiných farnostech nepochlubil.

A škarohlídům, kterým se nezvyklé odbíjení dolnolutyňských zvonů zdá přece jen trochu hlučné, vzkazuje, že v oknech na věži se budou opravovat žaluzie, takže až to bude hotové, zvuk zvonů bude tlumenější.