Po válce, koncem padesátých let se na kostel dostaly zvony železné, později v 70. letech pak pro Karvinou odlili litinové zvony hutníci v Třineckých železárnách.

Minulý víkend proto byli všichni místní věřící i celá karvinská veřejnost svědky výjimečné události, kdy ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz vysvětil zvony nové, bronzové, které by podle místních faráře Daniela Víchy, měly ve zvonici vydržet možná i několik dalších století.
Slavnost, jež se odehrála před místní farou, předcházela slavnostní mši, kterou celebroval právě světící biskup. Ten zvony nejen pokropil svěcenou vodou, ale také vyzkoušel, jak krásně bijí. „Zvony budou s místním farníky sdílet jejich životy a doprovázet je v dobrém i zlém mnoho dalších let," pronesl při svěcení biskup František Lobkowicz.

„Mám z této slavnostní trochu mrazivý pocit. Uvědomuji si totiž, že zvony, které mají vydržet minimálně 500 let, tu po nás zůstanou pro mnoho dalších pro nás neznámých generací. Jedná se o akci, která naprosto přesahuje naše dnešní problémy, které pro další generace budou možná úsměvné nebo snad zcela neznámé," svěřil se se svými pocity místní katolický farář Daniel Vícha.

Slavnostní okamžik si nenechala ujít řada místních. Lhostejno, zda jsou to věřící či nikoliv.

„I když nejsem věřící, považuji to za významnou událost v historii města. Bylo to krásně důstojné a líbilo se mi to, prostě zážitek," svěřila se Jindřiška Brůnová.

Prohlédnout si zvony ale chodili lidé už od pátečního odpoledne, kdy dorazily do města. „Manžel si chtěl zvony vyfotit a ukázat je klukům, aby si je taky prohlédli. Něco takového neuvidí každý rok a možná až časem jim dojde, čeho vlastně byli svědky," řekla Deníku Monika Topiarzová z Karviné.

Zvony jsou čtyři a nesou jména Benedikt (váží 1648 kg), Jan Pavel II. (847 kg), sv. Barbora (489 kg) a Panna Maria Fryštátská (344 kg). V pondělí se začalo s jejich instalací do zvonice a poprvé by se nad městem měly rozeznít v úterý večer.

Staré litinové zvony, které visely na věži kostela Povýšení svatého Kříže, zazněly naposledy v úterý 7. srpna. Dělníci čtyři z pěti starých zvonů sundali. „Poslední zůstane ve věži, abychom mohli porovnat, jak odlišně zní zvon litinový a bronzový," říká karvinský farář Daniel Vícha.

Jeden bude stát vedle vchodu do kostela a tři staré zvony věnuje karvinská farnost kostelům na Krnovsku – v Třemešné a ve Městě Albrechticích. „Tam zvony už od války, kdy je Němci sundali a odvezli, stále nemají," vysvětlil Daniel Vícha.

Více informací o tématu, včetně rozhovoru s farářem Danielem Víchou, přináší úterní Deník s pravidelnými týdenními přílohami Karvinsko a  Havířovsko
#flash|https://g.denik.cz/73/83/denik_tisk.swf|500|115|denik_tisk# 

Čtěte také:
Biskup vysvětil nové karvinské zvony
Do Fryštátu "přilétly" nové zvony
Biskup Lobkowicz v neděli vysvětí nové fryštátské zvonyVěřící v Německu osobně sledovali zrod fryštátských zvonů