Pořádek tam nechal udělat sám primátor Zdeněk Osmanczyk, kterému se nelíbilo, že se u nově opravených domů povalují staré věci. Za pomoci pracovníků veřejně prospěšných prací byly naloženy tři traktorové vlečky. Na skládku byly odvezeny více než dvě tuny kusového odpadu vyklizeného z veřejných prostranství a vnitrobloků.

„Tohoto neutěšeného stavu jsem si všiml v době, když jsme na Šumbarku zaváděli nový kamerový systém. Osobně jsem situaci mapoval. Nepořádek mě okamžitě zaujal a chtěl jsem tento stav co nejrychleji řešit. To se také stalo a včera ráno pracovníci technických služeb věci hyzdící prostředí odvezli," vysvětlil primátor Zdeněk Osmanczyk.

Pracovníci Technických služeb nájemníky vyzvali, aby si věci z před domů uklidili. Jenže ti tuto výzvu několik dní ignorovali, a tak nyní už mají smůlu. Traktor odvezl tři plné vlečky různého harampádí. Nejčastěji starý nábytek.

„Věci byly odloženy na veřejném prostranství, a to je nepřípustné. Provedli jsme úklid, ale musíme se také zamyslet co udělat dál, aby se situace neopakovala. Jestli to bude stav ploch vyžadovat, tak se můžeme zabývat například vydáním obecně závazné vyhlášky, která bude tento problém řešit," vysvětlil havířovský primátor.

Kuriózní je, že se na radnici neozval nikdo s tím, že by mu něco chybělo. Mnozí úklid v lokalitě, která je označená dlouhodobě za problémovou, přivítali.

„Jsme rádi, že se tady udělal pořádek. Vždyť se to vůbec nehodí, aby se takové věci povalovaly před domem. Některým asi bude posezení chybět a mám proto obavy, aby si za chvíli nepřinesli náhradu," řekl jeden obyvatel starého Šumbarku, který si nepřál být jmenován.

Poznamenal, že se situace v tomto místě v poslední době celkově určitě zklidnila.

„Po rekonstrukci domů hlavně Romové vidí, že se to tu víc hlídá, takže si dávají větší pozor a nedělají takový binec jako v minulosti. Ale nešlo pokaždé jen o Romy," dodal muž.