Dlouholetá snaha starostů malých obcí slaví úspěch a konkrétně na Karvinsku si přilepší úplně všichni. Nejvíce však zlepšení pocítí malé obce. A někde už vědí, na co peníze použijí.
„Konečně opravíme řadu místních komunikací, které jsme kvůli nedostatku peněz neustále odkládali. Máme dostat přidáno více než osm milionů korun, což je pro náš rozpočet opravdu významná položka," netajil spokojenost starosta Albrechtic Vladislav Šipula.
Stejně pozitivně vnímali tento krok i v Horní Suché. Starosta Jan Lipner tento krok přivítal, ale na druhé straně také kritizoval způsob, jakým ke zvýšení došlo.
„To, že se přidaly peníze menším obcím a trochu se upravil nepoměr při rozdělování, mě samozřejmě těší. Bojoval jsem za to řadu let a výsledek vítám. Na druhé straně mi ale kazí radost to, jak k přidání přišlo. Místo toho, aby se vše přerozdělilo, tak se nalily do tohoto systému další peníze, a to je špatně. Určitě to je uděláno tak, aby si to politici nerozházeli ve velkých městech. Těm sice naoko ubrali peníze, ale jde jen o kosmetické úpravy. Systémově to je prostě špatně," uvedl Lipner.
Dodal, že o využití nových peněz ještě jasno nemá.
„Tolikrát jsme si už mysleli, že peníze budou, a uvažovali, co s nimi uděláme, že jsme už od toho upustili. Takže žádné konkrétní plány momentálně nemáme," dodal.
V Petřvaldu by se mohli díky novému způsobu přerozdělení státních peněz dočkat každoročně až 13 milionů korun. Vítají to, protože už několik let se mluví o tom, že by městská samospráva potřebovala novou budovu.
„Ta stará už totiž zdaleka nevyhovuje službě občanům. Chybí výtah, navíc lidé, kteří přijdou zaplatit nejrůznější poplatky, musejí stoupat až do druhého patra," říká starostka Petřvaldu Jarmila Skálová.
Bude nová radnice?
„Myslím si, že zastupitelé by se snáze rozhodli pro posvěcení tohoto projektu za padesát milionů korun, kdyby věděli, že každý rok nám do pokladny přibude 13 milionů," dodala Skálová.
Za velký přínos považuje nový způsob přerozdělení daní také starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek. V případě, že obec bude mít od příštího roku navíc miliony korun v rozpočtu, mohla by si dovolit pustit se do několika důležitých a již připravených projektů.
„Je to v prvé řadě stavba sběrného dvora, výstavba kanalizace a také regenerace areálu bývalého koupaliště," prozradil Buzek.
Starosta Stonavy Ondřej Feber kvituje nový zákon s povděkem, ovšem upozorňuje na rozdíl mezi tabulkovými určeními a realitou. „Jsem samozřejmě rád, že se konečně podařilo zákon prosadit, ale vůči jeho současné podobě mám řadu výhrad," tvrdí Feber.
Podle něj bude hodně záležet na daňových výnosech. „Avšak s ohledem na neustálé snahy vlády o zvyšování daní se obávám, že daňové výnosy budou spíše klesat. Tudíž i k přerozdělení pak přijde méně peněz," říká Feber. Nicméně pokud by Stonava skutečně měla příští rok k dispozici aspoň dva miliony korun, pustila by se do oprav komunikací a veřejného osvětlení.