Volební komise, urna, plenta, hlasovací lístky a zástupy voličů. Tak to vypadalo v jedné z učeben Gymnázia a Střední odborné školy Orlová, kde si studenti vyzkoušeli, jak to u řádných voleb chodí.

První ročník studentských voleb proběhl v roce 2010 krátce před parlamentními volbami, studenti orlovského gymnázia ale měli svoji volební premiéru teprve letos.

„Prostřednictvím této akce mají studenti možnost vyzkoušet si, jak to u opravdových voleb vypadá. Seznámí se s programem politických stran a volebním systémem České republiky. Prvovoliči zjistí, že se není čeho obávat, a vydat se k volbám tak pro ně bude snazší. V neposlední řadě dopomáhá simulace voleb studentům k uvědomění, že také mohou něco ovlivnit," přiblížila smysl studentských voleb Jana Bláhová, která projekt na orlovském gymnáziu zkoordinovala.

Její slova potvrzuje výzkum realizovaný před dvěma lety po parlamentních volbách, z něhož vyplynulo, že účast prvovoličů, kteří volili nanečisto, stoupla v reálných volbách o šest procent.

Studenti, kteří do volební místnosti zavítali, se jednoznačně shodli, že volby „nanečisto" jsou dobrá zkušenost, třebaže nemají úroveň opravdových voleb. „Určitě je to plus a myslím si, že takových projektů by mělo být více, přičemž nemusí být zaměřené jenom politicky," vyjádřil svůj názor student gymnázia Jan Ciosk.

Podle Reného Kadlece, který také vhodil svůj hlasovací lístek do urny, jsou studentské volby i dobrou přípravou pro ty, kteří chtějí maturovat ze společenskovědního základu. „Je to možnost vyzkoušet si teorii v praxi," řekl student.