V druhé fázi, která započne v lednu 2013, pak dojde i na příjemce podpory v nezaměstnanosti.

„V pilotním projektu jsme vydali pět karet. V průběhu minulých dnů pak dalších deset až patnáct. V současné době mám k vydání připravených asi pětašedesát sociálních karet," sdělil ředitel Úřadu práce Karviná Radek Foldyna.

Používání sKarty je pro příjemce sociálních dávek povinné. Lidé, kteří bez vážného důvodu odmítnou kartu převzít, o dávky nepřijdou a nehrozí jim ani žádný postih. K dávkám se ale nedostanou do doby, než začnou sociální kartu používat.

„Pokud někdo nebude chtít sociální kartu převzít, tak samozřejmě o dávky nepřijde. Budou vypláceny dál a schraňovány na technickém účtu. Ve chvíli, kdy se klient rozhodne si sKartu převzít, bude mít možnost ty dávky čerpat," uvedl pro ČTK ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

O sKartu není třeba žádným způsobem žádat, příjemci některé ze zmíněných dávek ji obdrží automaticky. Pokud se vám úřad neozve během září, nic se neděje karty bude vydávat průběžně až do konce roku, přičemž vás předtím bude informovat dopisem, že je pro vás sKarta připravena.

„Tím, že zatím vydáváme sociální karty postupně po desítkách kusů, se fronty netvoří a lidé nemusejí dlouho čekat. Jak to ale půjde dál, ukáže až čas," dodal Radek Foldyna.

Podle něj si většina lidí, kteří už sKarty obdrželi, nechává peníze posílat na svůj běžný účet, část z nich však stále preferuje složenky. Ty lze bezplatně využívat jen do konce tohoto roku, od ledna 2013 bude doručování složenek zpoplatněno.

Potenciální držitelé sKaret se na nový systém výplaty dávek dívají poněkud skepticky.

Nevítá ho ani čtyřicetiletá žena z Karviné, která si nepřála zveřejnit své jméno.

„Pobírám příspěvek na bydlení a zrovna mi přišel dopis, že si mám vyzvednout sociální kartu. Mně ale bude nanic, protože si stejně nechám peníze posílat na svůj účet. Navíc jsem četla, že karta se nesmí nikomu dát ani dětem, ani rodičům , tak nevím, jak s tím budou zacházet starší lidé a postižení. Známá, která pobírá hmotnou nouzi, na to dost nadávala, protože v obchodě prý bude moct platit kartou jenom jídlo. Všichni jsme zvědaví, jak to bude fungovat," uzavírá nespokojená žena.