Tato služba už je dostupná například v dálkových autobusových spojích, a nyní se na facebooku objevila diskuse obyvatel Karviné a okolí na téma, zda by chtěli wi-fi připojení v meziměstských autobusech. Výsledek lidového hlasování už jeho autoři odeslali vedení ČSAD Karviná.

Vyjdeme-li z předpokladu, že na facebooku diskutují hlavně mladší lidé, pak můžeme konstatovat, že právě věková skupina do čtyřiceti let, ale především ti mladší by bezdrátové připojení na cestách autobusy napříč okresem přivítali. „Cesty do školy a zpět jsou někdy fakt nudné. Wi-fi by mi přišlo vhod. Už dávno jsem si říkal, proč to nemáme, když jsem to viděl, tuším, u ČSAD Vsetín," napsal jeden z diskutujících.

Také diskutující Láďa Klus je pro tuto novinku. „Celé město by mělo být pokryto wi-fi sítí zdarma, jako v Polsku ve větších městech," napsal.

Marek Gąsior zase přidal zkušenost, že bezdrátové připojení k internetu využil na lince ČSAD Karviná z Brna do Karviné. „Byl jsem překvapen, že to fakt fungovalo. V příměstských spojích bych to taky uvítal," tvrdí Gąsior.

Ve facebookové diskusi se však objevily i negativní názory. Například Martina Červenková tvrdí, že lidé pak nebudou mít ani v autobuse pokoj od internetu a sociálních sítí. „Vždyť do toho budou tak zažraní, že budou zapomínat vystupovat," tvrdí s trochou nadsázky.

A jak se k možnosti zavedení bezdrátového připojení na linkách ČSAD Karviná staví vedení firmy?

„Technicky to problém není. Koneckonců na našich dálkových linkách, například do Brna, už toto připojení zprovozněno máme, o čemž se, doufám, naši cestující už sami přesvědčili. Teoreticky jsme schopni modem mít v každém autobuse, ale je to otázka peněz," vysvětlil ředitel divize osobní dopravy ČSAD Karviná Jakub Vyvijal.

Pořízení a instalování vysílače do jednoho autobusu prý stojí okolo 10 tisíc korun. „Upřímně řečeno, my momentálně řešíme spíše náklady na palivo a s tím související cenu jízdného," přiznal Vyvijal.

Dodal, že na dopravní obslužnost autobusy ČSAD přispívají obce a kraj, takže tuto věc je třeba diskutovat také s nimi.

„Pokud by kraj nebo města projevily zájem zprovoznit bezdrátovou síť v našich autobusech a zaplatí to, nevidím v tom problém. Budeme v nejbližších dnech jednat s krajskými úředníky o objednávkách dopravy na příští rok, takže můžeme otevřít i toto téma. Uvidíme, jaká bude reakce," připustil ředitel divize osobní dopravy ČSAD Karviná.