Pořadatelé si pro návštěvníky, kromě oblíbeného jarmarku či soutěže O nejlepší štrúdl, připravili i pár novinek. Od letoška bude slavnostní zahájení této akce konat v různých obcích Těšínského Slezska. Jako první bude polská obec Istebná.

Návštěvníci se samozřejmě mohou těšit na odborné výklady k tradicím i historii života na Těšínsku. Připraven je program pro školáky včetně soutěží. Nebudou chybět výstavy a workshopy zaměřené na lidovou tvořivost i současnou tvorbu.

Týden tradic bude zahájen workshopem „Na ludovóm notečke" pro pedagogy základních škol k metodice výuky lidového zpěvu a bude následovat již tradiční celoměstská soutěž pro děti od 6 do 15 let o rodinný víkendový pobyt pod názvem „Za poklady těšínské truhly".

Hlavně malým návštěvníkům je určena novinka: Výlet za koníky aneb pořad Farmářem na jeden den. Organizátoři připravili dětem, které se přihlásí, neboť kapacita této akce je omezena, možnost vyzkoušet si, jak to chodí na farmě a co obnáší starat se o domácí zvířátka. Na farmě v Dolních Tošanovicích na malé farmáře čekají koně, psi, kočky, ovečky, králíci…

Pro milovníky filmové tvorby nabídne truhla poetické dokumenty těšínského rodáka Luďka Ondrušky, který v pořadu „Mezi námi Těšíňáky" představí svou tvorbu i vlastní osobní zpověď k milovanému městu.

Jarmark lidových řemesel

Společný jarmark lidových řemesel se uskuteční v neděli 30. září (od 11 do 18 hodin) na nádvoří a v prostorách zámku pod Piastovskou věží. „Návštěvníci mohou shlédnout ukázky výroby trombit a lesních rohů, pernikářství, keramiku, předení vlny, paličkování, těšínskou výšivku, obrázky malované na skle, kovářské umění a další užité techniky," přibližuje jarmark Lucie Bačíková z DDM Český Těšín.

Dodává, že součástí jarmarku bude vystoupení folklórních souborů obou měst: Soubor písní a tanců Ziemi Cieszyńskiej, souboru Slezanu a Souboru písní a tanců Olza.

Během odpoledne proběhne vyhodnocení soutěže pro děti "Za poklady těšínské truhly" a tradiční Soutěž o těšínský jablečný štrúdl, s ukázkou pečení této pochoutky. Jarmark bude zakončen Svatou mší v Rotundě sv. Mikuláše za doprovodu horalské kapely.
Bližší informace k akci na www.ddmtesin.cz

GABRIELA CICHÁ