Na svých internetových stránkách nařkl vedení krajského výboru, že za peníze upřednostňuje jednotlivé kandidáty, a to podle přání sponzorů. Vedení křesťanských demokratů i havířovský podnikatel Vojtěch Filsák to jednoznačně odmítají.

„Okresním výborem KDU-ČSL jsem byl požádán, abych za KDU kandidoval do krajských voleb. Na tomto základě jsem byl pozván na krajskou nominační konferenci, kde mě hned před jednáním oslovil šéf krajského výboru lidovců Jiří Carbol a chtěl, abych se podpisem zavázal, že v případě posunutí se ze svého místa na kandidátce dopředu, získáním většího počtu hlasů od voličů, dobrovolně postoupím své místo podle předem dohodnutého pořadí kandidátů," sdělil Vítězslav Maláč.

To podle svých slov považuje za podvod na voliče, proto se rozhodl tento dokument odmítnout podepsat.

„Na schůzi jsem přítomným řekl, že se domnívám, že získání výhody za peníze nebo jinou protislužbu považuji za korupci a v KDU-ČSL bych koupení si kandidátky nečekal," uvedl na svých stránkách Maláč.

V kauze prý figuruje i Filsák

Ten dokonce obvinil z nekalých praktik havířovského podnikatele Vojtěcha Filsáka.

„Podle dalších mně sdělených informací bylo podmínkou poskytnutí daru dvou milionů korun na volební kampaň podnikatelem panem Filsákem to, že čelná místa lidovecké kandidátky v Moravskoslezském kraji budou sestavena podle návrhu Jiřího Carbola a že na třetím místě kandidátky bude kandidovat dcera pana podnikatele Filsáka, paní Šillerová," uvedl Maláč. Tvrzení krnovského lékaře vedení strany i Vojtěch Filsák jednoznačně popírají.

„Samozřejmě nařčení pana Maláče jednoznačně odmítáme. K žádnému kupčení s umístěním na kandidátce nedošlo. Navíc si toto jednání pana Maláče nedovedeme vysvětlit," sdělil tajemník krajského výboru KDU-ČSL Jiří Navrátil.

Vojtěch Filsák byl prý sponzorem strany i v předchozích volbách a jak Navrátil dodal, nikdy nebyly žádné problémy.

„Dosadit někoho na požadované místo není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá. Do primárních voleb navrhovaly kandidáty jednotlivé okresy a pořadí se určilo na základě toho, jak hlasovalo padesát volitelů z řad krajského a okresních výborů," vysvětlil tajemník krajského výboru KDU-ČSL Jiří Navrátil.

Vojtěcha Filsáka nařčení pobouřilo. Jakékoli kupování pozic pro svou dceru odmítl a podrobněji celou situaci komentovat nechtěl. „Jsem z toho, co se tady děje, rozhořčený. To, co prezentoval pan Maláč, je neskutečné.

Nevěřil bych nikdy, co jsou lidé schopní před volbami prezentovat v médiích. Určitě tuto nehoráznost ale nenechám jen tak.

Moje dcera je navíc těhotná, takže se k tomu momentálně víc vyjadřovat nechci," uvedl Filsák s tím, že další kroky z jeho strany budou patrně rychle učiněny. Podle všeho bude mít tato kauza tedy dohru u soudu. Nikdo to nepotvrdil, ale Maláč s tím víceméně počítá.

„To, co jsem napsal mým voličům a příznivcům na Facebooku, je pravda a na tom nic nezměním. S žalobou počítám a s řešením vzniklé situace po volbách také," netajil krnovský lékař.