Policisty údajně dovedlo vyšetřování rozsáhlého případu i k předsedovi havířovské buňky ODS Tomáši Foldynovi, který spoluvlastní společnost ABM Morava. Ta měla podle policie z několika zakázek těžit.

Tomáš Foldyna říká, že obvinění obdržel, ale nic bližšího zatím neví. „Je pravdou, že jsem obvinění dostal, ale mám zatím strašně málo informací, abych se k této kauze mohl podrobněji vyjádřit. Zřejmě se to týká veřejné zakázky, která byla ale frýdecko-místeckým magistrátem zrušena, takže mi to připadá celé absurdní. Ale to jsou jen domněnky a víc budu vědět až po prostudování spisu. Jsem přesvědčen, že žádného protiprávního jednání jsem se nedopustil, obvinění tedy považuji za neopodstatněné a prostřednictvím svého advokáta jsem proti němu podal stížnost," vysvětlil Tomáš Foldyna.

„Ke konkrétním jménům se nemohu vyjadřovat, k obviněnému muži mohu jen říct je tolik, že jeho politické angažování s tím nemělo vůbec nic společného. Dále mohu potvrdit, že nově byli obviněni jednatel soukromé firmy a externí advokát, který spolupracoval s městem. Ten spoluvytvářel podmínky v zadávání dokumentací tak, aby co nejlépe vyhovovaly firmě, která měla podle obvinění nakonec vyhrát," řekl včera Deníku frýdecko-místecký státní zástupce Ladislav Hradil s tím, že dále při prošetřování jiné zakázky byl obviněn úředník magistrátu, který již figuruje v jiné části kauzy. Spolu s ním byl obviněn i zaměstnanec soukromé firmy.

Na práci státního zástupce Ladislava Hradila si opakovaně stěžovalo vedení frýdecko-místeckého magistrátu. Jeho nadřízení se za něj ale postavili, takže i nadále v této kauze zůstává dozorujícím státním zástupcem. „Přirovnávali mě nejen ke komisaři Cattanimu, ale padaly i daleko horší výrazy. Já k tomu můžu dodat jen to, že jako státní zástupce musím něco vydržet. Na takové tlaky musíme být připraveni a nesmíme se jim poddat," vyjádřil se Ladislav Hradil, který na dotaz, kdy by všichni obvinění mohli stanout před soudem, odpověděl: „Zatím nemohu říct, kdy bude vyšetřování ukončeno – a jak bude o tom kterém obviněném rozhodnuto. V tomto roce to už nebude. Teoreticky lze říct, že je-li vedeno společné řízení, pak by měli být obviněné osoby souzeny najednou, což je pro soud i praktičtější. Pokud spolu obvinění souvisejí, pak soud probíhá obvykle společně."

Frýdecko-místecký magistrát vystupňoval kritiku žalobce Ladislava Hradila v srpnu poté, co byl v kauze obviněn náměstek primátora Dalibor Hrabec. „Jsem obviněn pouze na základě ničím nepodložených dedukcí. To mě jako politika velmi znepokojuje," reagoval tehdy Dalibor Hrabec. Náměstek primátora Michal Pobucký pak uvedl, že je to „jen další nesmyslný krok státního zástupce" a spekuloval, zda je Hradil způsobilý vést vyšetřování. „Podle právníků a advokátů s mnohaletou praxí to vypadá tak, že pan státní zástupce Hradil si s vyšetřováním neví evidentně rady a snaží se z ničeho vytvořit obrovskou kauzu," prohlásil Michal Pobucký. Později o žalobci řekl, že „vůbec se nechová jako státní zástupce, jeho výroky mají odsuzující charakter, takže vypadá spíše jako inkvizitor."

Unie státních zástupců (USZ) ČR tato veřejná prohlášení sleduje, sdílí však Hradilův názor. „V minulosti se USZ několikrát ohradila vůči útokům na státní zástupce dozorující konkrétní případy, pokud směřovaly od představitelů veřejné moci. Činili jsme tak nicméně zpravidla z podnětu příslušného státního zástupce, případně sekce USZ, do které spadá. Kolega Hradil se na nás v tomto ohledu neobrátil," řekl redakci tiskový mluvčí USZ Jan Lata.

„Nelze nicméně nevidět, že mediální dopad těchto ,ohražení´ je poměrně nízký. S profesí státního zástupce jsou útoky tohoto typu bohužel spojeny a schopnost je snášet souvisí s profesionálním přístupem k jeho funkci. Nevylučuji nicméně, že pokud by se útoky na státního zástupce v této věci v budoucnu stupňovaly, bude se jimi USZ zabývat," konstatoval mluvčí Jan Lata.