Se svým potomkem chodí i na několik aktivit. „Byla jsem už na šátkování, cvičení s malými dětmi a chystáme se i na hudební školičku, tak je ale až od čtyř měsíců," svěřila se mladá maminka. Do centra chodí spolu se svou kamarádkou, dokonce tu cvičí i její sestra. „To, že jsem tady chodila, mělo navíc velký podíl také na tom, že celé těhotenství i porod proběhl v klidu," řekla Zuzana Herník.

Zajímavé aktivity čekají v Bejbáčku nejen na maminky s dětmi, ale také na maminky nastávající. „Máme tady například cvičení pro těhulky, aroma masáže, pro maminky s malými dětmi třeba výtvarné tvoření nebo hudební školičku nebo třeba jen volné hraní v herně," uvedla vedoucí centra Silvie Tůmová.

A nejde jen o tyto aktivity, přínosné je už také samotné setkávání v centru. Maminky nejsou zavřené v panelácích, ale mají společný kontakt. „Předávají si zkušenosti, pomáhají si navzájem a také děti si tady najdou nové kamarády," dodala Silvie Tůmová s tím, že v Bejbáčku se za deset let fungování vystřídala spousta rodičů a dětí.

A rozhodně se nejedná jen o obyvatele Orlové. Věhlas Bejbáčku překročil hranice města. Přijíždějí sem například maminky z Třince, Karviné nebo Ostravy. „Máme tady programy, které se v okolí příliš nevyskytují. Je to například šátkování, polohování nebo třeba zdravé nošení dítěte," sdělila vedoucí Bejbáčku.

Populární jsou například také miniškoličky, která může být přípravou ale také alternativou pro mateřskou školu. „Rodiče zde umísťují děti podle toho, jak potřebují, a tak některé děti docházejí občas, jiné vídáme pravidelně," sdělila vedoucí Centra pro rodinu Sluníčko v Karviné Lenka Kalniková. Program je pestrý a snaží se vyhovět potřebám a zájmům dětí. „Některé dny máme například angličtinu, jindy se tancuje nebo cvičí a nezapomínáme ani na výtvarné dílničky," dodala Lenka Kalniková.

I při hlídání dětí se dá pracovat

Rodinná nebo mateřská centra jsou v poslední době velmi populární a rostou jako po dešti. Již v červenci například otevřelo své brány rodinné centrum Budulínek v Horní Suché. Podobné centrum vzniklo na konci prázdnin v Orlové. Tam se bude o děti starat Želvička.

A právě nedostatek zařízení pro maminky s dětmi vedl Michaelu Smyčkovou ke zřízení zábavního centra Mrňouskov v Karviné.

„Když máte sychravé počasí, tak nemáte mnoho možností kam vyrazit. V úvahu přichází třeba kino nebo bazén. Ale co pak?" vysvětlila vedoucí zábavního centra. Děti zde mají spoustu atrakcí. Velmi populární je například takzvaný chachabox, DVD nebo trampolína.

„Máme také mimiplácek, který je výhradně pro miminka, kde mají svou skluzavku a své hračky," dodala Michaela Smyčková. A podle hesla „děti si hrají, rodiče odpočívají" se snaží vyjít vstříc také rodičům. „Maminky si tady mohou dát kávu nebo popovídat si ostatními maminkami. A chodí k nám i tatínkové, máme tady wi-fi, takže se tady mohou připojit na internet a pracovat," řekla Michaela Smyčková.