O novém sanitním voze Českého červeného kříže Karviná. „Nové auto je především pevná, mobilní a plně vybavená ošetřovna, čímž se značně zvyšuje kvalita a komfort poskytované předlékařské první pomoci," vysvětlil referent červeného kříže Radim Lederer.

Dohled nad akcemi, případně ošetření návštěvníků, přitom není jediná činnost, ke které lze nový vůz využít. Často ho využívají například senioři k cestám k lékaři. „Mohou ho využít také imobilní klienti, kteří nemají nárok na přepravu sanitkou hrazenou ze zdravotního pojištění," dodal Radim Lederer.

Vůz má navíc nadstandardní výbavu. Z vlastních prostředků si pracovníci červeného kříže pořídili obvazový materiál, vakuové dlahy a krční límce, volně dostupné léky a také přístrojové vybavení, jako je tonometr, glukometr, externí defibrilátor.

Samozřejmostí jsou také multifunkční polohovatelná nosítka, scoop rám a transportní křeslo. „Kromě toho nám Nadace OKD podpořila koupi pevné radiostanice, která je důležitá pro dobrou komunikaci v terénu, a také ochranných přileb. Z peněz nadace jsme také pořídili polep sanity," informovala ředitelka Českého červeného kříže Karviná Marie Hlaváčová.

K lepší evidenci ošetřených a převezených pacientů poslouží také nové samopropisovatelné tiskopisy.

Sanitka je unikátní také v tom, že se jedná teprve o druhý vůz s takovýmto vybavením v majetku červeného kříže v kraji. (dog)