Dnes se školákům servíruje daleko více těstovin, ovoce i zeleniny. Výjimkou není ani kuskus, bulgur, těstovinové saláty s tuňákem a smažená jídla se připravují na minimálním množství tuku.

Aby však děti hezky jedly, musí jim především chutnat, což může být u některých zdravých jídel, jako je například pohanka, docela problém. Kuchařky ve školních jídelnách proto občas volí kompromis a na jídelníčku se tak čas od času objeví také hamburgery, langoše, pizza nebo smažený sýr.

Stravovací systém ve školních jídelnách doznal po roce 2000 významných změn. Moderní vybavení a širší nabídka potravin na trhu umožňují školním jídelnám dříve nevídané možnosti.

„Díky celkové rekonstrukci kuchyně se k nám dostaly modernější technologie. Pomocí nového vybavení tak můžeme kupříkladu podávat smažená jídla připravená na minimálním množství tuku, což vyhovuje dnešnímu trendu zdravějšího stravování. Moderní zařízení nám navíc pomáhá urychlit přípravu jídel pro větší objem strávníků, a tak mají naši studenti od roku 2007 denně na výběr ze dvou druhů jídel," prozradila vedoucí školní jídelny Gymnázia Karviná Marcela Podlesná.

Změnou k lepšímu je i skutečnost, že dnes mají vedoucí jídelen při sestavování jídelníčku o něco volnější ruku, než když se musely striktně dodržovat socialistické normy. Současné školní jídelníčky musí být v souladu především s takzvaným spotřebním košem, což je průběžně aktualizovaný soubor výživových norem, který je sestavený na základě doporučených výživových dávek.

„Můžeme zkoušet recepty, které nás zaujmou a které jsou ve školních podmínkách realizovatelné. To je velice dobře, protože i ty paní kuchařky to pak více baví a jídelníček je zase o něco pestřejší," potvrdila vedoucí školní jídelny Obchodní akademie Orlová Markéta Pytlíková.
Dodala, že na zdejším jídelníčku se objevuje především větší množství kvalitní, čerstvé zeleniny od českých dodavatelů. Strávníci mají na výběr ze tří druhů salátů, takže si vyberou i ti, kteří holdují jen některým druhům.

Navíc školní jídelny zavedly i zeleninové oblohy. Vedoucí jídelen se shodují, že když už je děti mají na talíři, tak snědí alespoň něco. „V rámci školního stravování chceme děti naučit zdravě jíst, protože smutným faktem je, že někteří strávníci na to nejsou vůbec zvyklí," sdělila vedoucí školní jídelny Masarykovy školy v Bohumíně Božena Kempná.

Dětem chutná klasika i moderna

Produkty fastfoodových prodejen jako jsou hranolky, hamburgery, pizza nebo langoše přijaly děti s nadšením, přitom však nedají dopustit ani na českou klasiku. „Nejoblíbenější je segedín, svíčková s knedlíkem a rajská," potvrzuje vedoucí jídelny karvinské Základní školy Dělnická Marcela Kušnírová. Hodně oblíbené jsou prý u dětí i řízky, pečené kuře, sladké krupičné kaše, rýžové nákypy a špagety. Salátům vévodí okurkový a mrkvový.

Naopak, mezi jídla, která dětem příliš nevoní, patří především ryby, vnitřnosti, pohanka a luštěniny. Většina školních jídelen už dnes ale nabízí výběr ze dvou druhů jídel, a tak si strávníci jednoduše zvolí, na co mají chuť. A kdyby si přece jen nevybrali, vždy si mohou oběd den předem odhlásit.