Zatímco loni do podzimu poslali lékaři na lůžka a rehabilitaci v darkovských lázních zhruba 5 250 lidí, letos to je za stejné období roku jen něco málo přes čtyři tisíce.

„Přikládáme to jednoznačně tlaku státu na pokles úhrad za tento typ neakutní medicíny," říká předseda představenstva Lázní Darkov Jaroslav Čánek.

Razantní omezení příspěvků na lázeňské pobyty proto nutí vedení Lázní Darkov zajistit si příliv klientely z cizích zemí. „Kromě toho ale musíme rozvíjet i nové programy pro tuzemské pacienty. Na tom už několik let spolupracujeme se špičkovými klinikami, které se specializují na náhrady velkých kloubů. Vypracovali jsme systém překladů z jejich lůžka rovnou na lůžka u nás, kde do několika dnů po operaci začíná pacient rehabilitovat," vysvětlil Čánek.

Lázně Darkov ale do budoucna sází i na tuzemskou samopláteckou klientelu. Připravily seniorské preventivní, rekondiční i rehabilitační pobyty. Týkají se například lidí s revmatickými potížemi nebo s degenerativními změnami pohybového aparátu.