Jestliže v noci na sobotu byly hodnoty polétavého prachu velmi vysoké, pak v noci na neděli padaly rekordy. Limit 50 mikrogramů v krychlovém metru vzduchu v průměru za 24 hodin byl ve Věřňovicích překonán 11krát, když v neděli ráno činil 558 mikrogramů.

Pro obyvatele regionu jsou však nejdůležitější okamžité hodnoty, které svědčí o aktuální prašnosti. Hodinové výsledky měření najdete na stránkách ČHMÚ.

Už v sobotu večer se na mnoha místech regionu prašnost zvýšila nad 400 mikrogramů. V Havířově to bylo po 21. hodině 434 mikrogramů. Nejvyšší hodnoty zaznamenaly stanice po půlnoci. V Karviné to bylo 471, v Orlové 513, v Bohumíně 723 a ve Věřňovicích 776 mikrogramů.

Vývoj prašnosti ve Věřňovicích na Bohumínsku.

Prach přichází z Polska

Absolutně nejhorší ovzduší však mají jen pár kilometrů za hraniční čárou v Polsku. Například v 8 kilometrů vzdáleném městečku Wodzislav se noční hodnoty pohybovaly kolem 1000 mikrogramů, maximální hodnota byla zaznamenána 1026.

Ještě vyšší prašnost však panovala ve 20 kilometrů vzdáleném Rybniku. Tamní stanice už od pátku vykazuje hodnoty vysoko nad 1000 mikrogramů. Zatímco v noci na sobotu bylo maximum 1603 mikrogramů, v noci na neděli už neuvěřitelných 2137 mikrogramů. Nejedná se přitom o nahodilý exces, když i v jiných hodinách se hodnoty prašnosti pohybovaly těsně pod hranicí 2000 mikrogramů.

Prach obsahuje jedy

Stanice v regionu jsou schopny ve svých filtrech zachycovat prachové částice o velikosti 10 a 2,5 mikrometru. Takto malé - mikroskopické - částice obsahující jedovaté těžké kovy se při dýchání usazují v plících. U nemocných lidí s oslabenou imunitou komplikují léčbu nemocí, u zdravých se podílejí na jejich vzniku. Vyvarovat se pohybu ve venkovním zaprášeném prostředí by se vedle nemocných měli především děti a starší lidé.

Obecně se v době inverze doporučuje omezit pohyb venku, obývané nebo pracovní prostory větrat jen velmi krátce a pro zvýšení imunity dodávat vitamíny. Vůbec nejideálnější je znečištěné lokality úplně opustit. Čistý vzduch nabízejí i Beskydy, a to ve výškách minimálně nad 700 metrů, spíše však nad úrovní inverze ve výšce 1000 metrů.  

Tuhá inverze přetrvává

Podle meteorologů se ani v nejbližších hodinách nedají v regionu očekávat lepší rozptylové podmínky a vysoká prašnost bude přetrvávat zřejmě po celou neděli. 

Čtěte také k tématu: 
Okolí česko-polské hranice opět čelí vysokým koncentracím prachu
Ve Stonavě začaly děti kvůli jedovatému prachu nosit roušky
Ovzduší v blízkém Polsku bývá často mnohem horší než na Ostravsku
Naše továrny přiškrtily komíny, polské chrlí špínu
Krajská hygienička: Prach obsahuje jedy