Studenti si mohli nanečisto vyzkoušet přímou volbu prezidenta. Do akce, kterou pořádá organizace Člověk v tísni, se přitom škola nepřihlásila poprvé. Už v září si podobnou akci vyzkoušeli před krajskými volbami.

„Jde o to, aby si studenti uvědomili, že něco jako volby existuje. V ZSV se učí teorie, ale pokud třeba nedoprovázejí rodiče k volbám, tak to jde trošku mimo ně," vysvětlila koordinátorka akce na škole Jana Bláhová.

Volit mohli všichni studenti, kterým již bylo 15 let. „V některých třídách byl zájem velký, jinde nižší. Například v kvartě se žáci těšili, až budou mít 15, aby mohli jít volit," dodala koordinátorka akce.

Podle ní je prý o prezidentské volby vyšší zájem než o ty krajské před třemi měsíci. „Přece jen tam volili politické strany, takže to pro ně bylo takové abstraktní. Tady už volí konkrétní lidi," sdělila Jana Bláhová. Úkolem akce je také přilákání mladých lidí k regulérním volbám.

Volební účast v Orlové byla totiž jedna z nejhorších v celém regionu.

A všichni studenti, které redaktor Deníku oslovil, slíbili, že půjdou také k lednovým volbám. Tedy všichni, kteří už budou mít osmnáct let. „Mně je ještě 17, takže volit nemůžu, ale chtěla bych," řekla Tereza Bretzová bezprostředně poté, co hodila do urny lístek se svým hlasem, která nicméně nechtěla prozradit, koho volila. Říct konkrétní jméno nechtěl ani dvacetiletý Daniel Bauer. „Přece jen je to tajná volba," vysvětlil student. Sám přiznal, že nepročetl úplně všechny kandidáty, přesto si o nich obrázek udělal.

„Taky občas v neděli sleduji Otázky Václava Moravce," prozradil Daniel. Podle svých slov už je na 80 procent rozhodnut, čí jméno hodí do urny v lednu.

Předseda komise Filip Dembický měl ze studentů smíšené pocity. „Na jedné straně je to dobře, že vůbec přišli a zapojili se, na druhou stranu mám z některých studentů pocit, že se příliš nezajímají o význam voleb," informoval Filip Dembický. Kvůli politické nevzdělanosti prý pak vyhrávají lidé, kteří nemají vyhraněná témata a k problémům se vyjadřují obecně nebo poukazují na jednoduchá řešení. „Ale doufám, že tyto volby pomohou k tomu, aby se mladí lidé začali více zajímat o politiku," dodal předseda komise.