Slavnostní setkání se konalo vpodvečer v Kulturním domě Radost, kam zástupci havířovské radnice a Českého červeného kříže pozvali 140 dárců, kteří v loňském roce dosáhli 40, 80, 120 a 160 odběrů, případně jich mají v tomto rozmezí na kontě ještě více. Výjimkou nejsou ani dárci, kteří mají na kontě více než 300 odběrů a v dárcovství stále pokračují. Odměny a poděkování se dostává všem dárcům bez rozdílu, na kterém odběrném místě svou krev či plazmu darují.

Těch, kteří v uplynulém roce získali Zlatou Jánského plaketu za 40 odběrů, bylo 66. Zlatý kříž III. stupně za 80 odběrů získalo 35 dárců, kříž II. stupně za 120 odběrů 20 dárců a kříž I. stupně za 160 odběrů 11 dárců. Dalších 8 dárců má na svém kontě ještě více odběrů, za které už se kříže neudělují, město jim přesto poděkuje a předá síťovou jízdenku. Čipovou kartu mohou dárci využít sami nebo ji přepsat na některého rodinného příslušníka.

„Dobrovolní dárci krve jsou v Havířově oceňováni od roku 1997. Od té doby město ocenilo 1404 dárců krve, k nimž letos přibude dalších 140. Karta pro bezplatnou přepravu v MHD je přenosná na rodinného příslušníka. Náklady na pořízení jedné čipové karty jsou 180 korun, město na pořízení karet letos vynaloží více než 25 tisíc korun," informovala mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová..