Výsledkem je podnět na prohlášení objektu za kulturní památku. Ministerstvo kultury si proto vyžádalo stanoviska města, krajského úřadu a památkářů.

„Ministerstvo následně zhodnotí všechny předložené důkazy jednotlivě i ve vzájemných souvislostech a na jejich základě rozhodne dle zákonných ustanovení. Výsledek řízení ale v tuto chvíli nemůžeme předjímat," řekla Deníku mluvčí ministryně kultury Markéta Ševčíková.

Pokud by secesní vila byla skutečně prohlášena kulturní památkou, nemohl by ji její vlastník zbourat a ze zákona by musel objekt udržovat a chránit před poškozením a znehodnocením.

Zástupce společnosti Rockwool potvrdil, že si společně se zainteresovanými lidmi objekt prohlédl a čeká se na rozhodnutí ministerstva kultury. „V tuto chvíli nemáme žádné oficiální stanovisko. Každopádně vyčkáme rozhodnutí ministerstva," řekl marketingový manažer společnosti Rockwool Josef Mik.

Město, které bylo rovněž požádáno o stanovisko k celé záležitosti, si drží odstup. Starosta Petr Vícha otevřeně říká, že město do situace nebude zasahovat. „Řešení je čistě na vlastníkovi. Hořínova vila nám nepatří a není kulturní památkou. Stavební úřad proto vydal demoliční souhlas," tvrdí Vícha.

Pro město je podle něj prioritou záchrana secesního Národního domu ve Starém Bohumíně, který je kulturní památkou. „Ten jsme kvůli jeho záchraně koupili a hledáme finanční prostředky na jeho opravu, která bude stát více než 70 milionů korun," řekl Petr Vícha.

Jasno by mohlo být počátkem února, kdy by ministerstvo kultury mělo ve věci Hořínovy vily vynést verdikt.