Ze své druhé oficiální návštěvy města si ministryně podle svých odvezla krásné zážitky. Obzvlášť hluboký dojem na ni udělala prohlídka šikmého kostela. „Pokaždé, když přijedu do Karviné, tak mě něco mile překvapí. Loni to byl Zámek Fryštát, letos šikmý kostel. U nás je spousta krásných kostelů, ale tento v Karviné-Dolech je vskutku unikátní," nechala se slyšet ministryně.

Že kostel ustál osmatřicetimetrový propad, je podle ní skoro zázrak. „Pro vyjádření svých dojmů málem ani nemám slov, protože když se ocitnete v kostele, který zůstal i přes tak ohromný propad stát, a navíc vás v něm uvítají čtyři úžasně zpívající dámy, tak to je opravdu něco, na co nemůžete hned tak zapomenout," svěřila se Alena Hanáková s tím, že když pak vystoupala do zvonice kostela, kde spatřila dva nové, teprve nedávno posvěcené zvony, její zážitek z prohlídky se tím ještě umocnil.

„Víte, každé místo má svého ducha, svoji specifickou atmosféru, Genius loci, chceme-li to nazvat tím správným slovem. Karviná a tady to okolí má své Genius loci velice silné. Kdo tady žije, to tak možná nevnímá, ale když vstoupíte zvenčí jako já, tak vás to velice osloví," dodala ministryně.Chválou nešetřila ani během návštěvy regionální knihovny v Karviné-Mizerově. „V dnešní době už není knihovna jenom o půjčování knih, je to centrum kulturnosti a vzdělanosti daného místa a potažmo celého národa. Na místa, jakým je například knihovna v Karviné, jsem jako ministryně kultury velice pyšná, a přála bych si, aby jich bylo co možná nejvíce," uzavřela Alena Hanáková.