Poutač, který výrazně přesahuje šířku svodidel, stojí uprostřed velmi frekventované silnice mezi Havířovem a Ostravou. Dlouhé roky tam stojí jen proto, že v blízkosti dosud nedošlo k žádné nehodě, po které by někdo našel odvahu tyto nebezpečné prvky od silnice odstranit.

Zatímco se i na ministerské úrovni bojuje proti nebezpečným reklamním billboardům, které stojí i několik metrů od silnice, tento stojí mezi středovými svodidly a svou bytelnou konstrukcí zasahuje do prostoru, kam by v krajním případě mohl najet nákladní automobil, autobus nebo i menší mikrobus.

Jak se však zdá, i tento do očí bijící poutač má své dny sečteny. Úsek od označníku konce města Havířova až k hranici s Ostravou by měl být změněn na silnici pro motorová vozidla. Aby se tak mohlo stát, musí projít kontrolou, zda je bezpečný.

„Vím přesně, o který poutač jde. Na silnici pro motorová vozidla by stát rozhodně neměl. Přesahuje svodidla a to je nepřípustné," řekl dopravní inženýr krajského úřadu Oldřich Surý.

Město Šenov zřejmě poutač odstraní. „Stav prověříme a pokud je pravdou, že poutač přesahuje svodidla a mohl by být nebezpečný, necháme ho odstranit," řekl starosta Šenova Antonín Ševčík.

Nebezpečný poutač v dunu 2002. Deník už na nebezpečný poutač upozorňoval v roce 2002. Mezitím byl opraven a nikomu jako nebezpečný nepřipadal.

Jak už Deník informoval, avizovaná přeměna vybraných silničních úseků je zatím ve fázi příprav. Kontrolovat se budou parametry nájezdů a sjezdů ze silnice, svodidla, dopravní značení, hlučnost a další prvky, které musí splňovat podmínky pro silnici dálničního typu.

Podle dosavadních informací by ke skutečné úpravě provozu mohlo dojít nejdříve v příštím roce. Zatímco pro motoristy by změna mohla přinést zvýšení rychlosti ze současných 90 na 110 km/hod, cyklisté by už tam nesměli. Stejně tak by tam nesměla vozidla s konstrukční rychlostí pod 80 km/hod.

Útěchou může být, že stát, který si touto změnou statutu silnice chce pouze statisticky zvýšit počet dálničních kilometrů, nechce úsek mezi Havířovem a Ostravou zpoplatnit. „O zpoplatnění úseku dálniční známkou se neuvažuje," sdělil redakci mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar.

Původní článek z roku 2002:

Tabule může ohrozit auta
Havířov - V případě dopravní nehody neohrožují motoristy jen příliš blízko umístěné billboardy, ale také zařízení umístěná přímo mezi svodidly.
V době, kdy se z okolí rychlostních silnic odstraňují reklamní billboardy, není metr na odstranění mnohem nebezpečnějších zařízení, která hrozí snad i větším rizikem. Jedním z takových je kupříkladu kovová konstrukce umístěná na hranici Havířova a Šenova. Před časem ji tady nechalo umístit město Šenov, aby v jednom směru vítalo a v druhém se loučilo s návštěvníky. "Zařízení bylo povoleno ještě v době, kdy o tom rozhodoval příslušný Okresní úřad ve Frýdku-Místku. Povolení je časově neomezené a není možné jej nyní zrušit. Podle dnešního znění zákona by takové povolení vydáno nebylo," vyjádřil se vedoucí odboru dopravy při Krajském úřadě v Ostravě Libor Částka. V běžném provozu nemusí být daleko k tomu, aby řidič jen nepatrně vyjel ke středové části vozovky. Nemusí přitom ani zavadit o svodidla. V tomto případě by však bylo vozidlo přinejmenším rozpáráno. Největší nebezpečí hrozí dodávkám, autobusům a nákladním vozidlům. (bb)

Videoreportáž k tématu