VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Rychvaldě musí vyměnit dva zastupitele

Rychvald – Odhalení porušení volebního zákon v Rychvaldu, kdy starostka Šárka Kapková umožnila dvěma zastupitelům vzít zpět svou rezignaci a to několik týdnů po jejím obdržení, bude mít zřejmě dohru.

11.2.2013
SDÍLEJ:

Radnice v Rychvaldě. Foto: Libor Běčák

Tamní sociální demokraté chtějí, aby, jak navrhuje vedení radnice, do funkcí v nejkratší možné době nastoupili dva noví zastupitelé a aby radnice nechala u ministerstva vnitra přezkoumat a potvrdit platnost všech hlasování, kterých se aktivně zúčastnili Vladimír Škuta a Jaroslav Uhlík.

Právě ti zastupitelé v rozmezí několika měsíců podali svou rezignaci, kterou sice záhy vzali zpět, ovšem už po termínu, který povoluje volební zákon. „Poté, co rezignaci obdrží starosta, už její zpětvzetí není v žádném případě možné," konstatuje k případu vedoucí odboru právního a organizačního Úřadu MSK Petr Pospíšil.

Aby měla rychvaldská radnice jistotu, že jsou usnesení, ve kterých hlasovali zastupitelé, jež k tomu neměli ze zákona mandát, platná, doporučuje právník obrátit se na ministerstvo vnitra o radu, jak postupovat. Problém by totiž mohl nastat v případě, že některé usnesení byl těsnou většinou hlasů.

A právě přezkum hlasování doporučují zastupitelé za ČSSD. „Vzhledem k vzniklým pochybnostem a možným následkům (např. v oblasti přijímání usnesení apod.) Vám doporučuji obrátit se na Ministerstvo vnitra, které vykonává dozor a kontrolu nad výkonem samostatné působnosti obcí. V případě, že městský úřad nebude reagovat neprodleně, budu povinen takto postupovat jako zastupitel, aby nedošlo k možným škodám," píše v korespondenci se starostkou Rychvaldu místopředseda MO ČSSD Jiří Absolon.

Vedení radnice se k případu vyjádřilo pouze prostřednictvím dopisu zaslaného redakci. Starostka Šárka Kapková (nezávislá, členství v ČSSD jí bylo zrušeno) v něm pochybění se zpětvzetím rezignací přiznává a vysvětluje to neznalostí příslušné části zákona a to jak u zodpovědného vedoucího úředníka, tak jeho nadřízeného tj. tajemníka úřadu, a rovněž i u členů Rady města, včetně obou zastupitelů, kteří rezignaci podávali.

„O skutečnosti, že rezignaci nelze vzít zpět, jsme se dozvěděli ze strany příslušného vedoucího úředníka a tajemníka úřadu zhruba asi před deseti dny. Chápu to jako druh porušení pracovních povinností z jejich strany, které s sebou ve svém důsledku nese i porušení zákona," vysvětlil starosta Šárka Kapková. Na omluvu všech uvedla, že taková situace v Rychvaldu se dosud nikdy v minulosti nestala. 

Situaci urychleně navrhuje řešit nahrazení zastupitelů Škuty a Uhlíka dvěma novými kolegy a složením jejich slibu na zasedání, které se připravuje svolat na 13. března.

Autor: Tomáš Januszek

11.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Za obchodování s léčivy byl Vlastimil H. odsouzen k devíti rokům vězení.

Soud poslal překupníka s léky na devět let za mříže

Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Karviná – Skoro 15 let zejí prázdnotou a chátrají a je to na nich vidět. Nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Vlhkost a plísně na každém kroku, všude nepořádek, zbytky zařízení, občas nějaká rozbitá okenní tabulka.

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT