Důvodem úbytku porodů v havířovské nemocnici je vylidňování našeho regionu a také rozhodnutí některých budoucích maminek rodit ve větších porodnicích v Ostravě.

„Přitom aktuální odborná studie tvrdí, že právě menší porodnice zaručují větší komfort a soukromí se zachováním vysokého standartu lékařské péče," uvádí primář havířovského porodnicko-gynekologického oddělení Petr Wiecek.

Ředitel Nemocnice s poliklinikou Jan Ferenc nezastírá své obavy z budoucího vývoje spojené s pokračujícím úbytkem porodů v havířovské nemocnici.

„Pokud bude trend poklesu porodnosti v našem kraji v průběhu pěti let pokračovat a naše nemocnice se dostane pod pět set porodů ročně, je velmi pravděpodobné, že na území Havířovska a Karvinska zůstane jen jedna porodnice. Která to bude a která se zruší, o tom nyní nelze uvažovat," dodává Jan Ferenc.

Podle něj bude rozhodnutí na zřizovateli, Moravskoslezském kraji, ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami. Při rozhodování bude zcela jistě záležet na tom, která z porodnic bude mít více porodů, kvalitnější zdravotnický personál, lepší přístrojové vybavení a vyšší léčebný standart.

Cílem nemocnice je, aby budoucí maminky z havířovského regionu neodcházely především do velkých ostravských nemocnic.

„Rodičky mají k dispozici nově rekonstruované oddělení s dvoulůžkovými pokoji se sociálním zařízením. Porodnice je vybavena kvalitní lékařskou technikou a odborným personálem. Také máme zrekonstruované porodní sály, včetně operačního," vypočítává ředitel několik důležitých opatření, která už havířovská nemocnice učinila pro zvýšení úrovně i oblíbenosti porodnice.

Kromě zmíněného také provádí pravidelné předporodní kurzy pro nastávající maminky, které tam probíhají každé pondělí od 15 hodin.

„A jako vůbec první nemocnice v České republice jsme zrušili poplatek za přítomnost otce u porodu," podotýká Jan Ferenc.

Zájem o vyšší porodnost v Havířově mají i zástupci města.

„Město si uvědomuje jak je důležité, aby Havířovanky, ale i ženy z okolí mohly přivést své děti na svět v Havířově a nemusely rodit jinde. Zvažujeme proto možnost podpořit naši porodnici například dárkem v podobě dětských plen," uvedl havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk.

To v Nemocnici s poliklinikou Karviná-Ráj zatím křivka porodnosti dramaticky neklesá. Za poslední roky se tam na gynekologicko-porodnickém oddělení narodil zhruba stejný počet dětí.

„Počet porodů u nás ve srovnání s předminulým a minulým rokem všeobecně neklesá. Dětí se během posledních dvou let narodilo zhruba stejně a v letošním roce je zatím předčasné počet porodů hodnotit," sdělil Deníku ředitel Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj Petr Kovařík.