Původní obraz v devadesátých letech zmizel, proto nechali Dětmarovičtí namalovat obraz nový tak, aby vypadal jako původní, více než sto padesát let starý, jehož autorem byl německý mistr Gensierek.

Obraz namaloval karvinský malíř Libor Lepka, který se tak musel vypořádat s několika podmínkami. „Nejdříve jsem si říkal, že je to šílené, tolik podmínek, pak jsem nad tím chvíli uvažoval a pustil se do toho," vzpomíná Libor Lepka.

Samotná příprava nebyla nijak jednoduchá, bylo třeba zjistit, jak vypadá historický pluh nebo jaké měl na sobě sedlák dobové oblečení. „Tak trochu to odporovalo mé soukromé teorii maluj to, co znáš, co víš, co vidíš," říká karvinský malíř.

A nezůstalo se jen u historických věcí, Libor Lepka se musel několikrát vypravit do Dětmarovic, aby si prohlédl okolí.

Musel prozkoumat sklon kopce, směr mraků a okolí obecně. „Navíc jsem chtěl, aby obraz byl „nepřenosný", proto jsem úhel posunul tak, aby tam byl kostel a aby tak každý viděl, že jde o Dětmarovice a sedlák oře na Něbrojově kopci," vysvětluje malíř.

Dal si záležet nejen na malbě samotné, ale i na materiálu.

Obraz je totiž namalován na extra jemném lněném plátně s celkem pěti vrstvami barev, ochranných laků a vosků.

„Materiál mám od německé společnosti, která používá receptury ze 17. století. Obraz by měl odolat všem podmínkám a s výjimkou mírné změny barev by měl vydržet stovky let," dodává Libor Lepka.

Obraz nyní visí ve vstupu do obřadní síně, v květnu by měl po rekonstrukci zdobit právě Něbrojovu kapli. „Začneme s renovací kaple, kterou chceme také vybavit různými sakrálními předměty a umístit nové lavičky," sdělil starosta obce Ladislav Rosman. Vzhledem k tomu, že kaple je na samotě a už v minulosti se stala nejen terčem zlodějů, ale i vandalů, chtějí Dětmarovičtí instalovat také bezpečnostní systém. „Po rekonstrukci bude kaple sloužit k menším bohoslužbám a stane se také zajímavou turistickou zajímavostí," informoval starosta Dětmarovic.