Andrea Dunová pracuje jako osteopatická terapeutka. Její specializací je práce s kostmi a klouby. Právě na těchto částech lze vypozorovat vývojové poruchy psů, kteří si prošli množírnami. Osmdesát procent jejich čtyřnohých pacientů tvoří psi, kteří jsou z nekvalitního chovu a vyrůstali v klecích. Feny zde rodí své mladé dvakrát do roka. Jsou vyčerpané, špatně krmené a apatické, což se projevuje i na jejich štěňatech, u kterých postupem času budoucí majitel zjistí vývojové a psychické problémy.

Klecový chov čivav. V jakých podmínkách jsou psi vychováváni?

Většina množírenských psů je vychována v malých klecích. Majitelé, aby neměli práci s uklízením, umisťují psy na rošty, kde jejich výkaly propadávají do košů. Ty jednou za den vytáhnou a vysypou. Samozřejmě jak potom mohou vypadat jejich končetiny, když celé dny postávají na drátech a dotek tlapky nemá pevnou podložku. Tím pádem dochází k vykloubení čéšek a kyčelních kloubů.

Jaké jsou největší problémy těchto psů?

Největší problém u klecových psů je špatná výživa. Jsou krmeni jen zbytkovou potravou a není brán ohled na feny v březí, kterým taky není výživa přizpůsobena. V důsledku nedostatku vitamínů a minerálů dochází k deformaci kloubů a kostí. Další velký problém je nedostatek pohybu. Proto nemají správně vyvinuté vazy, které drží jednotlivé klouby mezi sebou.

Projevují se u psů z množíren kromě fyzických problémů také psychické?

Pes je společenské zvíře a je zvyklé na kontakt s člověkem. Má rádo lidskou společnost a je pro něj nepřirozené, aby bylo vychováváno v klecích, kde za nimi přijde majitel jednou denně, dá jim žrádlo a vykydá pod nimi. Tady psi velmi trpí a samozřejmě stres a apatie, která je ve fenkách, se přenáší i na jejich plod a potom na štěňata. I když štěňata nejsou v klecích takovou dobu, jiná už nebudou. Právě na toto si velmi stěžují lidé, kteří ke mně se psy chodí. Například přišel ke mně pán se psem, kterého už má dva roky a nejenom, že má problémy s klouby, ale pes je trvale vyděšený. Není hravý a nemá přirozenou komunikaci s lidmi. Tito psi pak neustále sedí skrčení v rozích.

Jak člověk zjistí, že zrovna jeho pes je z množírny?

Velice záhy ze štěněte vyroste mladý pejsek, u kterého se mohou začít projevovat poruchy. Nejzávažnější je vykloubení kyčlí a neusazení čéšky. Jsou to poruchy, které mohou být brány jako degenerativní a mohou se vyskytovat v genech, ale z velké části je tento problém výsledkem špatného chovu.

Jaké jsou potom následky pro majitele psa?

Náklady na veterinární ošetření jdou do desítek tisíc. Opravdu je dobré si rozmyslet jestli si koupím psa z ověřeného vrhu a nebo si pořídím psa, na kterém sice ušetřím při pořízení i několik tisíc, ale ty peníze následně zaplatím veterináři. U malého psa se ještě nedají jeho predispozice poznat, problémy začnou přicházet postupně.

Dají se poznat vady i na štěňatech?

Zkušený odborník to pozná, ale laik ne. Ve většině případů množitelé nedávají možnost zájemci, aby si psa vybral a nechal si ho na veterině zkontrolovat. Množitelé předávají psy tak, že Vám ho prodají z auta na parkovišti, přehodí Vám ho přes plot a nebo donesou domů a mezi dveřmi vymění psa za peníze.

Jak se lidé mohou proti tomu bránit?

Jedině svojí zodpovědností. Když už si někdo chce pořídit psa, neměl by ho brát jako komerční věc, jako hračku pro dítě nebo jenom jako To. Psa musíme vnímat jako člena domácnosti a kamaráda na dlouhé roky. To by měl být prvotní zájem budoucího majitele psa. Můžeme si nechat poradit od chovatelů a zkušených ošetřovatelů. Také Vám určitě rádi poradí přímo u veterináře, na co si máte dát před koupí pozor.

Veterinář Zbyněk Horák kontroluje jednu ze zachráněných čivav. Na co by si lidé měli dát pozor podle vás?

Ještě před koupí psa by si měli všímat, jak se pes chová, jak se pohybuje, v jakém prostředí žije. Jestli se majitelé věnují fence. Když vidíte, že je fena v pořádku a pes má doma třeba i hračky, štěňata jsou pak veselá, přiběhnou k Vám a mazlí se s Vámi. Na vlastní oči by se lidé měli přesvědčit, jak se majitelé ke svým psům chovají. V neověřených chovech Vás nikdy nepustí dále, aby nebylo vidět, jak psi žijí.

Jak dlouho už se problém s množírnami vyskytuje?

Množírny už jsou na trhu od konce devadesátých let. Je to rozjetá záležitost, takže já osobně jsem nezaznamenala žádný velký nárůst. Prvně jsem nerozlišovala psy na ty z množíren a ostatní. V průběhu mi začalo připadat zvláštní, že dva psi stejné rasy jsou tak odlišní. Začala jsem se zabývat tím, co to způsobuje a dělala jsem si své statistiky. Podle nich je více než osmdesát procent mých čtyřnohých klientů, kteří mají potíže s pohybovým aparátem, z množírny.

Bývají období, kdy dochází k nárůstu počtu těchto psů?

Obrovský boom je vždy když proběhne nějaká reklama. Když proběhla reklama na mobilního operátora, kde měly čivavy sobí rohy, tak zaplavily trh čivavy. V reklamě na nějaký prášek skákal Jack Russel teriér a okamžitě byl zaplaven trh tímto plemenem. Lidé bohužel hodně podléhají komerci a množírny na to velmi rychle reagují. Lidem se zalíbí nějaké plemeno a bez toho aby si o něm zjistili další informace, tak ho hned chtějí. Hodně psů z množíren končí v útulcích pro psy. Lidé postupem času zjistí, že náklady na léčbu jejich čtyřnohého miláčka jsou obrovské a oni na ni nemají finanční prostředky.