„Chtěli jsme alespoň takto pomoci malým dětem lépe zvládat dopady nepříznivé smogové situace, která trápí obyvatele Karviné hlavně v zimním období," uvedla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Ionizátorů je třiaosmdesát a jsou v každé místnosti, kde si děti hrají nebo spí. Slouží dobře především v období smogu, kdy v mateřinkách nelze účinně větrat.

„Školky si pochvalují lepší vzduch i po ránu, protože čističky pracují i v noci. Díky velkému množství objednaných ionizátorů se nám podařilo snížit cenu a koupit jich tedy nakonec více, než jsme původně plánovali," sdělila mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Čističky jsou prakticky nehlučné, filtry stačí jednou až dvakrát týdně vyprat. Nároky na spotřebu elektřiny jsou minimální, takže výrazné zvýšení provozních nákladů absolutně nehrozí.

„Přístroje stály necelých 400 tisíc a všem našim školkám jsme je pořídili díky krajské dotaci," upřesnil primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Ředitelé školek si nové zařízení moc pochvalují.

„Čističky vzduchu mají rozhodně význam. Ráno, když přijdeme do třídy, je vzduch takový jiný. My už jsme čističky kdysi měli, ale filtry jsme museli vyměňovat. U těchto čističek takové filtry nejsou. To je pro nás výhodnější i méně nákladné na provoz," vysvětluje Eva Maslovská, ředitelka Mateřské školy Spojka v Karviné-Novém Městě.

Že ionizátory vzduchu mají význam, potvrzuje i ředitelka Mateřské školy Centrum v Karviné-Mizerově Petra Jelínková. „Když čističky vzduchu čistíme, tak ten usazený prach je tam vidět. Pociťujeme, že vzduch je teď ve školce čerstvější a svěžejší. Není v něm nic cítit, protože když se procházíte venku a je smog, tak to v tom vzduchu prostě cítíte," říká ředitelka MŠ Centrum.

Radost má i ředitelka Mateřské školy Školská Martina Foltynová, přestože účinek ionizátorů vzduchu zatím není tak zřejmý. „Zrovna naše SRPŠ se toho chytlo a iniciovalo tento nápad na magistrátu," řekla.

Prozradila, že rodiče se na čističky vzduchu chtěli sami složit.

„Jsme samozřejmě moc rádi, že nám magistrát vyšel vstříc. Rodiče jsou nadšení," podotkla ředitelka zmíněné školky Martina Foltynová.

Podle ní je ale na hodnocení pozitivních efektů čističek je zatím příliš brzy.

Například Základní škola a Mateřská škola Prameny nakonec nakoupila ionizátory i pro některé prostory základní školy z vlastních prostředků, i tam firma poskytla škole slevu.

„Firma, která čističky vzduchu pro naše školky dodala, dala slevové kupony do školek s tím, že když si budou chtít rodiče toto zařízení pořídit, mohou tak učinit s dvacetiprocentní slevou," informovala vedoucí majetkového odboru karvinského magistrátu Helena Bogoczová.

Firma nabídla slevu i ostatním školám a zájemcům, kteří by si chtěli přístroj koupit domů. Podrobnější informace poskytne Odbor majetkový Magistrátu města Karviné.