Jediné větší prostranství v centru „obce", jen pár desítek metrů od hospody U Štefka, se proměnilo v provizorní sklad štěrku a písku a betonových kanalizačních skruží. Všude bláto a kaluže špinavé vody, mezi kterými ve směru od hospody kličkují dva muži.

„Co se tu děje? Dělá se nová kanalizace, proto ten nepořádek," vysvětluje mi Miroslav Souček.

Bydlí v domku kousek odtud, a teď v zimě, jak říká, chodí domů špinavý prakticky denně.

„Je to fakt hrůza, všem to leze na nervy. Na podzim se hodně prášilo, teď v zimě, kdy je mokro, máte problém přijít domů suchý a čistý. Pořád tu jezdí špinavé náklaďáky a bagr potkáte skoro častěji než osobní auto," líčí starousedlík.

Podle něj místní samozřejmě počítali s tím, že když se budou do země pokládat trubky, budou místní muset leccos vydržet a občas se i prodírat kalužemi a bahnem. Ale takou hrůzu čekal málokdo.

„Dělá se to v celém Zimném Dole a Lazech. To je spousta ulic. Bohužel to ale budeme muset snášet až do příštího roku," říká Miroslav Souček.

Nejsou to ale jen rozbité silnice a všudypřítomné bahno a špína, co lidi ze Zimného Dolu trápí. Vadí jim také bezohlednost některých řidičů stavebních strojů a nákladních aut, která v úzkých uličkách musí často zastavit tak, že zablokují výjezd místních od domků a ze zahrad.

„Když jim člověk řekne, že potřebuje vyjet, tak s těmi bagry uhnou, ale že by oni sami přišli a řekli: ´Teď tady budeme pár dní zaclánět, raději neparkujete v zahradě´, to ne," přibližuje zkušenosti sousedů Miroslav Souček.

Místní si samozřejmě stěžují a podali několik podnětů na odbor životního prostředí a na odbor rozvoje a investic.

„Víme o problémech, které provázejí stavbu kanalizace v Lazech a Zimném Dole a upozornili jsme na to několikrát vedení firmy, které tam staví. Vše se řeší průběžně. Bohužel nezbývá, než tamní obyvatele znovu požádat o trpělivost," říká místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Dodává, že hlavní část prací má skončit letos v létě, pak se budou ještě budovat přípojky od jednotlivých domků k hlavnímu ramenu kanalizačního sběrače. I poničené cesty prý stavbaři opraví. Ale až skončí práce na hlavním řadu…