Sedm lidí - čtyři dospělé a tři děti - totiž zachránila pozornost a duchapřítomnost hlídky složené z policistky a městského strážníka, kteří si cestou na sídliště Svibice všimli hustého kouře vycházejícího ze sklepních prostor domu v Jablunkovské ulici.

Neváhali a začali bušit na dveře, aby případné spící lidi v domě vzbudili. Povedlo se. Otevřela jim rozespalá matka tří dětí. „Nespala jsem. Malý se zrovna vzbudil na krmení," vzpomíná na středeční brzké ráno.

Pak už to šlo ráz na ráz. Hlídka nečekala na příjezd dalších strážníků a hasičů a zahájila okamžitou evakuaci obyvatel domu.

„Policistka vynesla z domu asi tříměsíčního chlapečka, strážník tříletou Sabinu a žena bydlící v domě vedla asi šestiletou Natálku. Všichni dočasně pobyli ve služebním autě, aby neprochladli," popsala případ mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Poté se strážník vrátil zpět a pomohl opustit dům starší ženě. Staršímu muži pomohl do bezpečí otec dětí. „Jsem pořád v šoku. Vůbec nevím, proč se to stalo, proč začalo hořet. Hlavní je, že se dětem ani nikomu dalšímu nic nestalo," říká Lucie Greinerová.

Záchranáři všechny obyvatele domu odvezli do nemocnice, matka s dětmi skončily preventivně na pozorování na dětském oddělení karvinské nemocnice.

„Nic jim není, jsme tu vyloženě na pozorování. Ve čtvrtek nás zřejmě pustí domu," řekla matka dětí. Příčiny vzniku požáru šetří vyšetřovatelé hasičů.

Natálka i její sestra Sabina už bezstarostně pobíhaly po nemocniční chodbě a ranní zážitek snad z paměti brzy vytěsní. "Já už jsem se tady dospala," hlásila Natálka. Jen ji mrzelo, že nemůže jet s kamarády ze školky na lyžařský kurz do Bukovce, kam se těšila.

V Českém Těšíně jsou to v krátké době další zachránění lidé z hořícího objektu. V lednu zachránila hlídka MP život mladému bezdomovci, kterého vysvobodila z hořící unimobuňky.

„Vloni starosta ocenil smíšenou hlídku za bravurní záchranu života mladého sebevraha, kdy si ocenění převzala stejná policistka, která neváhali lidem v nouzi pomoci i včera ráno," řekla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Strážník-zachránce, Igor Svobodník, to nepovažuje za hrdinství. Konal tak, aby lidi zachránil. „Byla to rychlovka, nepřemýšlel jsem nad tím. Prostě ti lidé potřebovali pomoc a my tam byli od toho," řekl Svobodník, který společně s policistkou Barborou Sojkovou tvořil smíšenou hlídku.

„Když vznikaly smíšené hlídky, byly zde různé názory. Ukázalo se však, že v praxi fungují perfektně," uvedl ředitel českotěšínské městské policie Petr Chroboczek.

Čtěte také:
Policistka a strážník zachránili celou rodinu z hořícího domu