Ještě není ani sedm hodin, a již je vidět několik dětí, které se trousí do Základní školy T. G. Masaryka v Bohumíně-Pudlově. Nikdo je přitom nenutí, jdou naprosto dobrovolně. Čeká je výuka sebeobrany, kterou v místní tělocvičně učí karvinský rapper Lukrecius Chang.

Škola se totiž zapojila do mezinárodního projektu Romský mentor, který v České republice organizuje občanské sdružení Romea, a jehož cílem je integrace znevýhodněných dětí prostřednictvím volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury.

„Na každou školu dochází úspěšná romská osobnost, která nejen něco děti naučí z oboru, kterému se věnuje, ale je jim navíc příkladem, že mohou jako Romové něčeho dosáhnout," vysvětluje koordinátorka projektu Jana Baudyšová.

Projekt probíhá kromě České republiky také v Makedonii, Bulharsku, Maďarsku nebo na Slovensku.

Na škole projekt vítají. Podobná aktivita tam už probíhá dlouhodobě. Vedení školy cíleně zve Romy, kteří nějak uspějí ve svém oboru. „Je to příklad pro děti ty většinou vidí, že jejich rodiče nepracují, tak si říkají, proč by se ony snažily," říká ředitelka školy Jarmila Horová.

Jak dodala, hodně v tomto případě záleží na podpoře rodiny. Často právě to prostředí, ze kterého děti pocházejí, je brzdí v jejich rozvoji. „My v nich zasejeme to semínko, a můžeme jen doufat, že vzklíčí," nabízí ředitelka metaforu.

Rodičům se prý ale tato aktivita hodně líbí. „Oni jsou vděční za každou aktivitu," dodala ředitelka školy. A stejně tak děti, vždyť na první opět nepovinnou hodinu rapu přišlo 24 dětí.

Ty se mohou kromě rapu a výše zmíněné sebeobrany naučit také právo. „Myslím si, že v dnešní době je důležité umět se ubránit, ale stejně tak je důležité vědět, jak se chovat a co si může člověk dovolit," vysvětluje Lukrecius Chang.

Ten dokonce přeložil starou romskou píseň, kterou teď děti učí, do češtiny. A děti jsou prý výukou nadšené. „Včera mi už psaly na facebook, že se moc těší na hodinu sebeobrany," říká karvinský rapper.

Za všechny to zmínila třináctiletá Jana, která zrovna absolvovala hodinu sebeobrany. „Je to opravdu super, akorát že je to trochu namáhavé," prozradila se smíchem dívka.